Polska Grupa Promotorów
Polska Grupa Promotorów jest częścią jednej międzynarodowej grupy zaangażowanej w promowanie Ruchu dla Lepszego Świata, czyli szeroko rozumianej odnowy całej rzeczywistości, w trosce o to, żeby świat coraz bardziej przypominał wspólnotę rodzinną.
Do podstawowych funkcji określających tożsamość Grupy Promotorów należy troska, aby cały Kościół był w stanie nieustannej odnowy i misji w celu budowania lepszego świata, według planu Bożego.
Zaproszenie na konwiwencję
24-26I 2025. Ocena i programowanie pracy PGP
Konwiwencja odbędzie się w Dąbrowicy k. Lublina, w dniach 24-26 stycznia 2025 r.
Cel konwiwencji: Pielgrzymi Nadziei z Polskiej Grupy Promotorów, w jedności z Grupą światową, do końca Roku Jubileuszu 2025 przez proponowane inicjatywy apostolskie i stałą formację, w odpowiedzi na znaki czasu i krytyczne wyzwania współczesności, stwarzają okazję do przeżywania nawrócenia pastoralnego, które prowadzi do uświadomienia sobie zagrożeń wynikających z różnych form zasklepienia się relacji Kościół - Świat w wygodnych praktykach, aby wskazać potrzebę i możliwości ich przezwyciężania.
Prosimy Promotorów oraz Kandydatów o potwierdzenie udziału w konwiwencji do 15 stycznia 2025 r. do sekretariatu PGP. Pełny koszt konwiwencji: 300 zł (150 zł doba)
Zgłoszenia - sekretariat PGP
s. Elżbieta Łutnik, tel. 793 830 715, e-mail:
Adres
Dom Spotkania Caritas Archidiecezji Lubelskiej,
Dąbrowica 130A, 21-008 Tomaszowice
Rekolekcje wspólnotowe
28-30 XI 2024. Rola Ducha Świętego
- Przez trzy dni uczestniczyliśmy w rekolekcjach wspólnotowych dla współpracowników parafialnych z parafii Lubsza i Szydłowice, które poprowadził ksiądz Stanisław Zając – relacjonuje ich uczestniczka Anna Gromnicka.
– Tematem rekolekcji była „Rola Ducha Świętego w osobistym i wspólnotowym dojrzewaniu”. W rekolekcjach w Wambierzycach w Domu Pielgrzyma im. Świętej Rodziny uczestniczyło 15 osób.
– Czas spędzony na rozważaniu i poznawaniu Ducha Świętego dał nam wielką moc i większą motywację do działania w naszych wspólnotach oraz chęć dzielenia się tym zapałem z innymi w naszych parafiach. Wszyscy wróciliśmy do domów napełnieni Duchem Świętym, ubogaceni w nowe doświadczenia z poczuciem misji dzielenia się tym, co przeżyliśmy i doświadczyliśmy – dzieli się pani Anna. – Niech Duch Święty nas prowadzi w tej posłudze i misji przekazywania Jego mocy i działania, a Dobry Bóg Błogosławi.
Spotkanie ZL Rejonu lubelskiego
9 XI 2024. Synodalna sztuka słuchania i dialogu
W sobotę w Łęcznej odbyło się spotkanie Zespołu Lokalnego Rejonu lubelskiego. Na spotkanie przybyli przedstawiciele parafii z Jawidza, Hrubieszowa i naturalnie gospodarze.
Zespół spotkał się by rozważyć wartość programu rocznego PGP: praktykowanie synodalnej sztuki słuchania i dialogu, przez zatrzymanie się nad wezwaniami dzisiejszego czasu oraz na dzieleniu się życiem i doświadczeniami w poszczególnych parafiach.
Dzień skupienia dla zaangażowanych w Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji poprowadził ks. Andrzej Lupa, proboszcz parafii św. Barbary w Łęcznej, z-ca dyrektora PGP. Kapłan najpierw objaśnił cel spotkania, a następnie pojęcie synodowania oraz znaków czasu.
Po wprowadzeniu w temat spotkania uczestnicy podzielili się doświadczeniem pracy w parafiach oraz tym co się zmieniło:
- Dzięki tym spotkaniom nasze relacje w rodzinie stały się bogatsze. Gdyby mnie tutaj nie było to zabrakłoby jakiejś układanki w całym Kościele. Widzę efekty spotkań Grup Sąsiedzkich, jedna z osób zaczęła systematycznie chodzić do kościoła. Cieszę się moją Grupą Sąsiedzką. Jestem od początku zaangażowana w realizację programu parafialnego i widzę jak się rozwijam. Ogromną radością w naszej grupie było odkrywanie Słowa Bożego. Cieszę się, że w naszej grupie możemy usłyszeć Ducha Świętego. Realizowany program dał mi bardzo dużo, dał mi szansę pokonania swoich lęków, obaw. Stałam się odważna w głoszeniu Ewangelii i otwarciu się na Boga. Widziałam uśmiech u ludzi, którzy zdeklarowali się, że będą uczestniczyć w Grupach Sąsiedzkich. Grupy mobilizują nas do spotkań, są osoby, które czekają na te spotkania. Wydarzenia nas mobilizują do rozmawiania o nich w naszych rodzinach. To właśnie dzięki grupie ludzie poznali jak korzysta się z Pisma Świętego. Dzielący się podkreślali, że zaangażowanie wpłynęło na ich rozwój osobisty, większe poczucie wspólnoty, tworzenia czegoś razem, otwarcie się na potrzeby bliskich, współpraca grup nad realizacją wypracowanego programu.
Odpowiadali także na pytania:
Jak w parafiach jest realizowane zadanie słuchania Ducha Świętego i siebie nawzajem?
Jak w parafiach podejmowana jest przez wiernych odpowiedzialność za misję Kościoła?
Jak jest realizowana Komunia w naszych parafiach?
Spotkanie zakończył wspólny posiłek. Zebrani uznali spotkanie za bardzo wartościowe, wyrazili także pragnienie ponownego spotkania się, tym razem w Hrubieszowie.