Meta roku duszpasterskiego 2017/2018

Do końca czerwca 2018 roku parafia archikatedralna, przeżywając I fazę II etapu programu odnowy i ewangelizacji, uwrażliwia się na uświęcający dar Ducha Świętego otrzymanego w chrzcie i bierzmowaniu, poprzez  przeżywanie wydarzeń ogólnoparafialnych, a istniejące grupy sąsiedzkie na spotkaniach pogłębiają treści, zaś zaangażowani włączają się w realizację powołania chrześcijańskiego.

Wydarzenia ewangelizujące

1 X 2017. Owoce Ducha drogą poznania Osoby Ducha Świętego

Hasło: Wszystkie moje źródła są w Tobie

Gest w kościele: Dotkniecie "Wody Żywej".

10 XII 2017. Kościół i świat miejscem odnajdywania Ducha Świętego

Hasło: Ożyje serce szukających Boga

Gest w kościele: Wyszukanie kartki, przemyślenie i wykonanie zadania.

28 I 2018. Dary Ducha Świętego

Hasło: Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę, aby już zapłonął

Gest: Zapalenie świeczki do modlitwy rodzinnej.

11 III 2018. Paraklet, którzy bierze nas w obronę

Hasło: Duch przyczynia się za nami w błaganiach

Gest w kościele: W cichym dialogu z Bogiemw myślach "rzucamy" na kartkę coś, co jest naszym śmietnikiem duchowym (samooskarżanie, oskarżanie innych, oskarżanie Boga itp.), a następnie wrzucamy karteczki do śmietnika Kościoła.

20 V 2018. Bierzmowanie

Hasło: Duch Pański nade Mną

Gest: Wylanie oleju na głowę każdego z uczestników liturgii.

fot. lublin.gosc.pl

Archikatedra Lubelska

Parafia w internecie

Historia powstania kościoła i parafii

Archikatedra Lubelska to dawny kościół jezuitów wzniesiony w latach 1586-1615 za zgodą króla Stefana Batorego w miejscu domu Stanisława Tęczyńskiego mającego pełnić rolę zboru lubelskich arian. Projekt kościoła, wzorowany na rzymskim kościele Il Gesu, sporządził jeden z braci zakonnych Jana Maria Bernardoni. Jest to jeden z pierwszych w Polsce zrealizowanych wczesnobarokowych projektów.

Parafia została erygowana w 1832 r. przez bpa Józefa Dzięcielskiego. Początkowo obejmowała cały obszar miasta. Katedra zniszczona w czasie działań wojennych we wrześniu 1939 r. została odbudowana w latach 1946-1951. W 1952 r. przystąpiono do poważnych prac konserwatorskich. Patronował im wówczas biskup lubelski, ks. Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski.

Po wojnie katedra stała się miejscem kultu, a później sanktuarium Matki Bożej Płaczącej. 3 lipca 1949 r. miał miejsce „Cud lubelski” – wierni zgromadzeni w świątyni widzieli łzy spływające z oczu Maryi na kopii obrazu MB Częstochowskiej. To wydarzenie ściągnęło do Lublina pątników z całej Polski, wywołało też represyjną reakcję peerelowskich władz – relacje świadków.

9 czerwca 1987 r. katedrę nawiedził Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie trzeciej pielgrzymki do Polski. Koronacja cudownego obrazu MB Katedralnej nastąpiła 26 czerwca 1988 r. na Majdanku, na zakończenie II Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego.

W 1992 r. w wyniku reorganizacji struktury administracyjnej Kościoła w Polsce, kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty stał się archikatedrą.

Od roku 1997 proboszczem Archikatedry Lubelskiej jest ks. Adam Lewandowski. W 1998 r. podjęto szeroko zakrojone prace renowacyjne.

Realizacja Programu Odnowy i Ewangelizacji Parafii

W maju 2006 r. odbyła się sesja nt. analizy parafii. 1 czerwca 2006 r. został powołany Parafialny Zespół Koordynacyjny. W skład zespołu weszli obok duszpasterzy przedstawiciele poszczególnych rejonów parafii oraz Zespół redakcyjny Listu.