Prelegent ks. dr Sławomir Kozioł

29 III 2008 – Dzień otwarty

W obchodach rocznicowych, oprócz promotorów, udział wzięli wierni zainteresowani dziełem odnowy Kościoła. Prelekcję na temat: O. Lombardi ogarnięty pasją powszechnego zbawienia wygłosił ks. dr Sławomir Kozioł z parafii Rozłazino, promotor PGP, autor książki Ruch dla Lepszego Świata w służbie nowej ewangelizacji. Ks. Sławomir w podsumowaniu stwierdził: Pasją o. Lombardiego była troska o nieustanną odnowę Kościoła, którą Kościół ma podejmować „aż do końca świata”.

W dyskusji panelowej ks. Mieczysław Nowak mówił o budzeniu „spokojnych w Kościele” - tych, którzy pragną wygodnej bezczynności. Następnie Maria Dziwiszewska, przedstawiła misję GP jako szkoły proroków. Uwieńczeniem rocznicowych obchodów była uroczysta Eucharystia, której przewodził ks. Biskup Artur Miziński, słowo Boże podczas Eucharystii wygłosił przybyły z Warszawy jezuita, współbrat zakonny o. Lombardiego ks. Krzysztof Ołdakowski. Ks. Biskup podziękował parafiom za zaangażowanie w Ruch, który pragnie wprowadzić wspólnotowy model Kościoła i czynić świat lepszym. Po południu uczestnicy sympozjum zastanawiali się jak dzisiaj wykorzystać dziedzictwo o. Lombardiego. – Parafii realizujących program odnowy i ewangelizacji jest niewiele, a przecież o. Lombardi, który dokonał tak wielkiego poruszenia w Kościele stając się głosem Soboru Watykańskiego II był jeden. Jeżeli każdy z nas, zaangażowanych w Ruch, miałby trochę z tego ducha o. Riccardo, wówczas moglibyśmy poruszyć świat z posad Ziemi – dzielili się uczestnicy.

W stulecie urodzin ojca R. Lombardiego po raz pierwszy w języku polskim wydane zostały "Zapiski duchowe" założyciela Ruchu dla Lepszego Świata. Podczas konwiwencji można było również nabyć książkę "Ruch dla Lepszego Świata" ks. dr. Sławomira Kozioła.

Referaty wygłoszone 29 marca 2008 r. w Dąbrowicy k. Lublina, podczas konwiwencji zorganizowanej dla uczczenia 100. rocznicy urodzin założyciela Ruchu dla Lepszego Świata.

Referat ks. dr. S. Kozioła

Referat mgr M. Dziwiszewskiej