Meta roku duszpasterskiego 2018/2019

Mieszkańcy parafii św. Mikołaja zostali uwrażliwieni na wartość "Kościół komunii" poprzez przeżywanie wydarzeń duszpasterskich w piątym roku realizacji programu.

Wydarzenia ewangelizujące:

9 IX 2018. Początek roku szkolnego

Wartość: Błogosławieństwo

Hasło:  Błogosławcie, a nie złorzeczcie!

Gest dla wszystkich: W ustalonym czasie, po wspólnej dowolnej modlitwie o błogosławieństwo dla rodziny, błogosławimy się nawzajem znakiem krzyża na czole i słowa: (wypowiadamy imię błogosławionej osoby) niech cię błogosławi Bóg Wszechmogący Ojciec, Syn i Duch Święty. Osoba samotna może poprosić o błogosławieństwo Pana Boga albo osobę do której się zwróci.

Gest liturgiczny: Po homilii prośba o błogosławieństwo: Pobłogosław mnie - przyjęcie błogosławieństw oraz obdarowanie błogosławieństwem osoby obok, czyniąc ręka znak krzyża: niech cię błogosławi Bóg Wszechmogący Ojciec, Syn i Duch Święty.

11 XI 2018. Święto Niepodległości

Wartość: Solidarność

Hasło: Solidarni w Kościele

Gest dla wszystkich: Rozważamy najlepiej z rodziną słowa Jana Pawła II: "Solidarność - to znaczy jeden i drugi,  a soro brzemię to brzemię niesione razem, we wspólnocie...".

Gest liturgiczny: Po kazaniu zwracamy się do siebie, kładziemy sobie ręce na ramionach i wypowiadamy słowa: "Niech jedność w Trócjcy Świętej uczy nas solidarności".

27 I 2019. Zakończenie wizyty duszpasterskiej

Wartość: Modlitwa

Hasło: Modlitwa jednoczy Kościół

Gest dla wszystkich: Zaproszenie do wspólnej modlitwy domowników i odmówienie dziesiątka różańca: tajemnica Odnalezienia Pana Jezusa, w intencji znalezienia czasu dla Boga i dla siebie nawzajem oraz jedności w domu, parafii i w Kościele. Na zakończenie rozmowa o tym jakie znaczenie ma modlitwa w naszym życiu?

Gest liturgiczny: Przed rozpoczęciem Mszy św. wspólna modlitwa o to, abyśmy stawali się żywą dynamiczną wspólnotą parafialną i pieśń "Zjednoczeni w Duchu".

10 III 2019. Rozpoczęcie Wielkiego Postu

Wartość: Ofiarowanie

Hasło: Ofiarowanie się na wzór Chrystusa

Gest dla wszystkich: Na początku Wielkiego Postu zaproszenie do napisania na kartce (w dwóch egzemplarzach) tego, co chce sie ofiarować członkom rodziny, sąsiadowi, osobie samotnej itp.

Gest liturgiczny: Jedną z przygotowanych kartek, na której napisaliśmy czym chcemy obdarzyć osoby nam bliskie, zaniesiemy w procesji z darami na Ołtarz w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Przykłady darów: modlitwa, wyrzeczenia, znoszenie trudnej sytuacji, cierpienia.

3 V 2019. Matki Bożej Królowej Polski

Wartość: Jedność

Hasło: Jesteśmy jednością w Kościele

Gest dla wszystkich: Rozważyć, najlepiej wspólnie w rodzinie fragm. Ewangelii J 17, 20-23 dzieląc się refleksją: dlaczego jedność jest taka ważna i dlaczego Jezusowi tak na niej zależy? Na zakończenie wspólna modlitwa o jedność w naszej rodzinie, między sąsiadami i w parafii.

Gest liturgiczny: Po kazaniu stojąc wierni biorą się za ręce i trzymając je w górze, po krótkiej modlitwie kapłana głośno wypowiadamy słowa: "Poprzez wiarę nasz Kościół staje się jednością".

2 VI 2018. Wniebowstąpienie

Wartość: Wspólnota

Hasło: Parafia wspólnotą wspólnot

Gest dla wszystkich: Stowrzyć doświadczenie wspólnoty, zapraszając osoby z najbliższego otoczenia do wspólnego spędzenia czasu i podzieleniasie własneym doświadczeniem wspólnoty. Na zakończenie można podziękować sobie nawzajem i Panu Bogu za spotkanie.

Gest liturgiczny: W momencie ofiarowania parafianie podarują sobie karteczki z fragmentami Pisma św. mówiącego o wspólnocie Kościoła, wypowiadając słowa: "Niech Słowo Chrystusa przebywa w tobie" [kartki przygotowane wcześniej chodzący do świątyni biorą przy wejściu].

Parafia w Internecie

Historia parafii

Początki parafii związane są z pracą ojców Dominikanów w Hrubieszowie. Ich obecność datuje się od roku 1416, kiedy to bp chełmski Jan, herbu Cholewa ufundował dla tego konwentu drewniany kościół i zabudowania klasztorne z uposażeniem nadanym przez króla Władysława Jagiełłę. Obecnie istniejący kościół parafialny pw. św. Mikołaja wraz z przylegającym klasztorem Dominikanów wzniesiony został w latach 1730-1766 dzięki staraniom kasztelana bieckiego Józefa Kuropatnickiego oraz jego żony Teresy Zuzanny z Kurdwanowskich. Kościół konsekrowany był w 1750 roku przez ordynariusza chełmskiego Józefa Eustachego Szembeka.

Dzieje hrubieszowskiego klasztoru zakończyła kasata w 1781 r., ale zakonnikom udało się przetrwać do 1819 r. Następnie dominikanie zostali przeniesieni zostali do Krasnobrodu. W latach 20-tych XIX wieku budynki klasztorne zostały przebudowane i adaptowane wg projektu budowniczego obwodu zamojskiego Hiacynta Dąbrowskiego na cele szkolne. Dziś znajduje się tu Zespół Szkół Ogólnokształcących.

dr teologii, mgr inż., ks. kan. Wiesław Oleszek

Realizacja Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji od roku 2014 r.