Menu

Wyszukiwanie

25-27 IX 2015. Uniwersalizm Królestwa Bożego

Na konwiwencji jesiennej, którą w Morawicy prowadził ks. Adam Lewandowski, spotkało się – poza gospodarzami – 25 osób. Miejsce i temat spotkania łączyły się z Wieczernikiem 2015, który w tym czasie trwał w Krakowie.

Już w piątek, przy dzieleniu się życiem, uczestnicy mogli wysłuchać relacji ks. Mariana Wrony, który był obecny na  Wieczerniku przez cztery dni, i poczuć nieco atmosfery światowego spotkania Promotorów Ruchu dla Lepszego Świata. Również ks. Mieczysław Nowak wspominał Wieczerniki, w których uczestniczył jako dyrektor PGP, a także niezapomniane spotkanie z o. Riccardo Lombardim.

Wypowiedzi ks. Jana Kutyny oraz parafian z Morawicy, zaangażowanych w przygotowanie Wieczernika, pozwalały wyobrazić sobie trud włożony w organizację tego spotkania. Ks. Adam podkreślał wielki udział morawickiej parafii w pomocy logistycznej Wieczernika. Grupa odpowiedzialnych zorganizowała odbieranie uczestników z lotniska i dowiezienie ich do hotelu lub parafii. Ich zadaniem było również zapewnienie tłumaczy-przewodników w j. hiszpańskim, francuskim, angielskim a nawet włoskim, którzy 20 września poświęcili niedzielne popołudnie by pokazać Gościom Kraków. Ogrom pracy wykonała też promotorka i kucharka z morawickiej parafii Teresa Król-Słabak, która przygotowywała dla gości posiłki oraz wypiekła niezliczoną ilości ciast.

Na zakończenie dnia dokonano oceny pielgrzymki w Szewnie. Więcej…

Good-Bye, until 2019! * Nos vemos en el 2019! * Aurevoir au 2019!

Arrivederci in 2019! * 2019년에 다시 만나요!

Do zobaczenia w 2019!

Dyrekcja Generalna wybrana 26 września 2015 r. podczas Wieczernika 2015 na lata 2015-2019

ks. Feliciano Rodriguez Dominguez z Portoryko, Dyrektor Generalny
ks.  Ignacio Gonzalez z Hiszpanii
Carlos Sola z Portoryko
Margaret Green z Australii
Amaladhas z Indii

Dyrektor Generalny ks. Feliciano Rodriguez

19 IX 2015. Wieczernik Pastoralny rozpoczęty

- Witamy w Polsce! Gość w dom, Bóg w dom! – tymi słowami ks. Mirosław Grendus z Dyrekcji Generalnej powitał zgromadzonych na Wieczerniku przedstawicieli Grup Lokalnych z różnych stron świata. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 19.00, kiedy na miejsce dotarli już przedstawiciele większości zgłoszonych Grup.

Gości powitał również gospodarz Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, salwatorianin, który w imieniu ojca prowincjała życzył wszystkim zgromadzonym na Wieczerniku, by razem Chrystusem zmieniali świat na lepszy. – Dopóki na tym świecie będzie choć jeden człowiek, który nie wielbi Chrystusa, będziemy mieli co robić – mówił.

Z kolei głos zabrał Dyrektor Generalny ks. Feliciano Rodriguez: - Witam Was na piętnastym Wieczerniku Pastoralnym Ruchu dla Lepszego Świata - mówił – Oznacza to sześćdziesięciolecie wspólnych spotkań, to bardzo znacząca rocznica. Stajemy dzisiaj wobec wyzwań, które trzeba podjąć w sposób głębszy i dać właściwą odpowiedź na znaki czasu, żeby głosić Królestwo Boże i budować je. Jest to czas słuchania Ducha Świętego, wiedząc, że w tej sytuacji w jakiej jesteśmy, On jest jedynym, który może dać odpowiedź. Musimy włożyć to, co jest najlepsze w nas wszystkich, żeby szukać najlepszej odpowiedzi na te wyzwania, które przed nami stają.

Dyrektor zaznaczył, że po raz pierwszy Wieczernik odbywa się w Polsce. – To kraj o bogatej historii – mówił – i niezwykłej wierze, która kształtowała jego tożsamość. Podziękował Polakom za gościnę, również ojcom salwatorianom, w których ośrodku odbywa się spotkanie. – Nie jesteśmy grupą ekspertów, nawet Dyrekcja - podkreślał - ale łączymy dobrą wolę ludzi i chcemy połączyć nasze możliwości, by otworzyć na Tego, który nas inspiruje. Modlitwę zawierzenia Bogu owoców Wieczernika poprowadził Keith Davis z Dyrekcji Generalnej.

Następnie wszyscy uczestnicy krótko przedstawili się, opowiadając skąd pochodzą i jakie pełnią funkcje. Wieczernik zgromadził przedstawicieli Grup z Włoch, Puerto Rico, USA, Hiszpanii, RPA, Australii, Argentyny, Meksyku, Republiki Demokratycznej Konga, Kolumbii, Brazylii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Papui Nowej Gwinei, Belgii, Zimbabwe, Peru, Korei no i z Polski. Tego dnia zgromadziły się trzydzieści trzy osoby z osiemnastu krajów świata, wszystkich uczestników, kiedy dojadą, będzie czterdziestu trzech.

Po prezentacji uczestnicy udali się na kolację, którą rozpoczęli od otwarcia szampana, by wyrazić radość ze wspólnego spotkania, a także świętowania tak szczególnego czasu. Po wzniesieniu lampek szampana słychać było polskie „na zdrowie”, wypowiadane z niespotykanym dotąd w naszym kraju akcentem...

Photo: Day 1 * Day 2 * Day 3 * Day 4 * Day 5 * Day 6 * Day 7 * Day 8 * Day 9 * Day 12 * Day 13

19 IX-1 X 2015. Spotkanie w Polsce

Tegoroczny Wieczernik Ruchu odbędzie się̨ w Krakowie, w Domu Zakonnym Towarzystwa Boskiego Zbawiciela (u Salwatorianów).

Po raz pierwszy zdecydowano się na zorganizowanie tego spotkania poza Włochami, żeby podkreślić nowe wyzwania jakie stoją dzisiaj przed Grupą w promowaniu duchowości komunii. Niewątpliwym argumentem wyboru Krakowa jest jego związek ze św. Janem Pawłem II, który nieraz udowodnił, że potrafi podejmować trudne zadania ewangelizacji także w środowiskach zdawałoby się odległych od Ewangelii.

W Wieczerniku mają obowiązek uczestniczyć dyrektorzy wszystkich krajowych Grup Promotorów na świecie, koordynatorzy regionalni oraz dotychczasowa Dyrekcja Generalna i zaproszeni goście. Od ostatniego Wieczernika, który odbywał się w Rzymie (jak wszystkie poprzednie, wliczając w to Wieczerniki w Centrum Ruchu dla Lepszego Świata w Rocca di Papa, za życia założyciela Ruchu, o. Riccardo Lombardiego SJ) w Wieczerniku mogą brać udział wszyscy inni promotorzy, na własny koszt i bez prawa udziału w głosowaniach. W tym roku spodziewany jest udział ok. 50 osób. 

Zadania

Do głównych zadań Wieczernika należy ocena stanu realizacji celów Ruchu na świecie i w poszczególnych Grupach lokalnych, wyznaczenie nowych linii działania na podstawie duchowego rozeznania znaków czasu (jako podstawy do nowego Planu Generalnego Grupy Promotorów, który po Wieczerniku zostanie napisany przez nową Dyrekcję Generalną), a także wybór nowych władz Grupy.

Program

W napiętym programie wieczernikowych obrad zaplanowano również spacer z przewodnikiem po Starym Mieście, odwiedziny w Sanktuarium Miłosierdzia w Łagiewnikach i Mszę św. pod przewodnictwem kard. Stefana Dziwisza w Centrum Jana Pawła II, wizytę w obozie w Auschwitz i modlitwę w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dla Grupy Polskiej szczególnym wydarzeniem będą przyjazd uczestników Wieczernika na konwiwencję  Polskiej Grupy Promotorów w Morawicy i wspólna celebracje niedzielnej Eucharystii z tamtejszą wspólnotą parafialną.    

Misja

Zasadniczą misją Grupy Promotorów jest podejmowanie wszelkich działań na rzecz uczynienia z Kościoła instrumentu budowania Królestwa Bożego, które za założycielem Ruchu, o. Riccardo Lombardim (prywatnie stryjem obecnego rzecznika o. Federico Lombardiego), nazywamy Lepszym Światem. Stąd nazwa: Ruch dla Lepszego Świata.

Podstawą duchowości Ruchu są Ćwiczenia Wspólnotowe, które o. Lombardii opracował na bazie Ćwiczeń Ignacjańskich w okresie przygotowań do Soboru Watykańskiego II. Podczas Soboru w Rocca di Pappa w tych Ćwiczeniach wzięła udział duża część Ojców soborowych. W latach siedemdziesiątych zostały one dostosowane do wyzwań duchowości komunii przeżywanej w ramach tzw. projektów duszpasterskich. Ćwiczenie składają się z trzech części: (1) prorockie czytanie znaków czasu, (2) kapłańskie pogłębianie fundamentów relacji wspólnotowych oraz (3) promocja apostolska.

Z trzeciej części tych Ćwiczeń zrodziły się projekty duszpasterskie promowane przez Grupę od lat siedemdziesiątych jako: projekt odnowy i ewangelizacji parafii, w Polsce najbardziej znany jako Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji, a także projekt duszpasterski odnowy i ewangelizacji diecezji, który obecnie najbardziej rozpowszechniony jest w Ameryce Południowej (w Kolumbii, Argentynie, Peru, i in.).

W ostatnich latach Grupa zaangażowała się w przepracowanie dotychczasowych Ćwiczeń, aby mogły również być instrumentem ewangelizacji społeczeństw mocno zlaicyzowanych, zwłaszcza w Europie, czy w Australii, gdzie procesy społeczne mocno osłabiły pobożność ludową, która jest wykorzystywana w projektach jako instrument ewangelizacji całości Ludu Bożego. W podobnym duchu podejmowana jest refleksja nad przepracowaniem samych projektów duszpasterskich.

Tymi tematami, jak również sytuacją stanu osobowego poszczególnych Grup lokalnych na świecie, będzie zajmować się Wieczernik w Krakowie.

Grupy lokalne

Aktualnie w świecie działa 25 Grup lokalnych na wszystkich kontynentach. Chęć udziału zgłosili przedstawiciele niemal wszystkich Grup. Najliczniej mają być obecni przedstawiciele grupy z Hiszpanii, Korei Pd., Meksyku i oczywiście Polski. Grupę Polską będzie reprezentować aż pięć osób.

Facebook PGP

Blog Grupy światowej

Listy do Parafian

Radio Watykan

Episkopat PL

Rosary for persecuted

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
2671