Menu

Wyszukiwanie

Powitanie pielgrzymów

27-28 VIII 2016. Pielgrzymka Parafii

W tym roku gospodarzem pielgrzymki była parafia w Jawidzu-Rokitnie, wzięło w niej udział około 300 osób z 17 parafii w całej Polsce. Była to już 26. Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii w Ruchu dla Lepszego Świata

SOBOTA

Wszyscy spotkali się najpierw w Archikatedrze Lubelskiej, by przejść przez Bramę Miłosierdzia oraz uczestniczyć we Mszy św. pod przewodnictwem bpa Ryszarda Karpińskiego. Pasterz wspominał, że „całkiem niedawno”, bo „zaledwie przed 45 laty” miał okazję poznać o. Riccardo Lombardiego, założyciela Ruchu dla Lepszego Świata. Homilię wygłosił ks. Adam Lewandowski, wicedyrektor Polskiej Grupy Promotorów, proboszcz parafii archikatedralnej. Ks. Adam przybliżył pielgrzymom drogę miłosierdzia, do przebycia której zaproszony jest każdy chrześcijanin. Po Mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na posiłek do domu parafialnego, a także zwiedzanie Archikatedry: zakrystii akustycznej, skarbca, krypty biskupów oraz Starego Miasta.

Gościnne przyjęcie

Następnie pielgrzymi wraz z pilotującymi ich gospodarzami, udali się do Jawidza. Każdy z pielgrzymów został gościnnie przyjęty przez parafian, ugoszczony obiadem i zaproszony na nocleg. Taka organizacja pielgrzymki pozwala na podzielenie się z mieszkańcami swoim zaangażowaniem w parafii.

Posileni powrócili na plac przy szkole, gdzie odbywało się spotkanie. Po powitaniu przez gospodarza spotkania ks. proboszcza Stanisława Kryszczuka, Wójta Gminy Spiczyn Dorotę Szczęsną, Dyrektora Polskiej Grupy Promotorów ks. Mirosława Grendusa, zostali zaproszeni do obejrzenia programu tańca ludowego.

Rozśpiewana parafia

Jawidz i Rokitno to niesłychanie rozśpiewane i roztańczone miejscowości. Ich znakiem firmowym są „Rokiczanki”, a także młodsza lokalna perełka Zespół Pieśni i Tańca „Jaworek”. Zespół działa przy Szkole Podstawowej i w tym roku obchodził jubileusz 30-lecia istnienia. Dzieci i młodzież wspaniale zaprezentowali się gościom. Ale nie tylko oni, bo także i młodzieżowa Parafialna Grupa Operacyjna, która działa w parafii od dwóch lat, a na pielgrzymce wspaniale animowała spotkanie pieśnią religijną.

17 parafii z całej Polski

Reprezentanci parafii: z Denkowa, Dysa, Hrubieszowa, Kazimierzówki, Krosna, Lublina, Łęcznej, Malborka, Morawicy, Ostrowca Świętokrzyskiego, Przemyśla, Szydłowic, Szewny, Szówska, Torunia, a także Tarnobrzega przedstawili krótko informacje o wielkości parafii, etapie na drodze odnowy, zaprezentowali hasło parafii na kolejny Rok Duszpasterski, a także informację, a także informację o ilości osób, które przyjęły chrzest w ostatnim roku.

Wieczorna modlitwa

Wieczorem młodzież z parafialnej grupy muzycznej, pięknym i pełnym entuzjazmu śpiewem porwała uczestników spotkania do wspólnej zabawy. Przedstawili również uwspółcześnioną przypowieść o Synu Marnotrawnym.

Ten dzień zakończyła modlitwa w blasku świec i przy płonącym Paschale, poprowadzili ją kapłani, którzy jako jedni z pierwszych podjęli wraz ze swoimi parafiami program odnowy parafii. Wspólnie z grupą muzyczną odśpiewany został Apel Jasnogórski, a po błogosławieństwie wszyscy udali się na spoczynek.

Galeria 1 * Galeria 2

Za rok spotkamy się w Hrubieszowie

NIEDZIELA

Po wspaniałym przyjęciu w domach parafian, nocnych rozmowach i odpoczynku, uczestnicy z zapałem i nowymi siłami przybyli na plac przy Szkole Podstawowej.

Praca w grupach

Ks. Mirosław Grendus poprowadził konferencję przygotowującą do pracy w grupach. Mówił: – Wielkim zadaniem trwającego Jublileuszu jest zwrócenie uwagi, że miłosierdzie nie jest tylko pobożną praktyką, ani nie wyczerpuje jego znaczenia tworzenie okazji do jałmużny czyli do różnych pańskich gestów wspaniałomyślności do pomagania biednym. Miłosierna miłość znajduje swoje źródło  i wzór w Bogu. W roku Nadzwyczajnego Jubileuszu, który przeżywamy, choćby w nauczaniu Franciszka mamy okazję rozpoznać, że w miłosierdziu Boga ujawniają się wszystkie odcienie miłości. I tym tematem, jako zasadzie zdolnej tworzyć nowe relacje w naszych wspólnotach, zajmiemy się w rozmowie w małych grupach. Po spotkaniu przedstawiciele poszczególnych zespołów relacjonowali wnioski z rozmów w grupach złożonych z przedstawicieli poszczególnych parafii.

Msza św. z Sekretarzem Episkopatu Polski

Centrum spotkania była Msza św. sprawowana przez Sekretarza Episkopatu Polski bpa Artura Mizińskiego. – Uważam, że Ruch dla Lepszego Świata jest wielkim darem dla Kościoła w naszych czasach – mówił Biskup - Chcę wam podziękować za waszą wytrwałość mimo częstych pytań o sens takiego zaangażowania i takiej formy duszpasterstwa, o sens szukania czegoś więcej. Bądźcie pewni, że dokonaliście właściwego wyboru. Nie ustawajcie w waszym zaangażowaniu, nie zatrzymujcie się w połowie drogi.

Gospodarze następnej pielgrzymki

Po Mszy św. symbole pielgrzymkowe: Krzyż i Pismo św. otrzymali gospodarze następnej pielgrzymki. Kolejne spotkanie odbędzie się  w parafii św. Mikołaja w Hrubieszowie.

Potem był czas na pamiątkowe zdjęcie każdej parafii z Księdzem Biskupem, a także wspaniałą agapę przygotowaną przez mieszkańców bardzo gościnnej parafii Jawidz-Rokitno. Wszyscy na pewno zapamiętają szeroko otwarte serca i domy goszczących ich parafian.

Galeria 3 * Galeria 4

W Roku Miłosierdzia, który przeżywamy w Kościele Powszechnym, a w naszej Ojczyźnie Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski nasza parafia jest Gospodarzem XXVI Pielgrzymki Ruchu dla Lepszego Świata.

Pielgrzymka parafii realizujących Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji będzie przebiegała pod hasłem: „Parafia: przez troskę o źródła do służby miłosierdzia”.

Będzie ona okazją by ubogacić się wzajemnie: wspólnym spotkaniem, świadectwem wiary, braterstwem we wspólnocie i modlitwą oraz doświadczeniem Kościoła Żywego, który ma swe źródło w chrzcie św. i nieustannie podejmuje służbę miłosierdzia w konkretnych wspólnotach parafialnych.

Zapraszamy Was Wszystkich gorąco i czekamy na Was.

Prosimy o przygotowanie prezentacji swojej parafii podczas Pielgrzymki:

·         znak rozpoznawczy parafii

·         krótkie przypomnienie danych o wielkości parafii

·         przedstawienie etapu na drodze odnowy (według programu)

·         hasło jakie wybraliśmy sobie na kolejny Rok Duszpasterski

·         informację: ile osób przyjęło chrzest w naszej Parafii w ostatnim roku

·         świadectwo: jak organizowane jest przygotowanie do chrztu w naszej Parafii

Zgłoszenie wstępne: Do końca lipca prosimy o podanie ogólnie liczby pielgrzymów z waszej parafii, którzy wezmą udział w Pielgrzymce (ile kobiet i mężczyzn)

Zgłoszenie końcowe: Do 15 sierpnia prosimy o podanie szczegółowe ilości osób, które wezmą udział w Pielgrzymce (imię i nazwisko, ew. informację, które osoby chcą mieć wspólny nocleg).

Facebook PGP

Blog Grupy światowej

Listy do Parafian

Radio Watykan

Episkopat PL

Rosary for persecuted

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
3641