Menu

Wyszukiwanie

Dyrekcja ŁGP

Powstanie ŁGP

29 XI 2012. Podczas spotkania w Rydze z Zespołem Animacji dokonany został wybór Dyrekcji Łotewskiej Grupy Promotorów.

Dyrekcja ŁGP

ks. Rihards Rasnacis - Dyrektor,

ks. Viktors Stulpins - Wicedyrektor,

ks. Ronalds Melkers - Wicedyrektor.

Początki ŁGP

26 XI 2011. Pierwsze rozmowy Arcybiskupa Rygi Zbigniewa Stankiewicza z dyrektorem PGP ks. Stanisławem Zającem odbyło się w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie. W dniach 26-29 marca 2012 r. odbyło się pierwsze spotkanie w Rydze z ks. Abpem Zbigniewem Stankiewiczem i kapłanami diecezji ryskiej. W dniach 11-14 czerwca 2012 r. Dyrektor PGP przeprowadził w Rydze sesję przygotowującą do rozpoczęcia Diecezjalnego Programu Odnowy i Ewangelizacji.

Z Abp. Zbigniewem Stankiewiczem

26 XI 2011. Rozmowy z Arcybiskupem Rygi


Pierwszą informację o programie przekazał ks. Arcybiskupowi Zbigniewowi Stankiewiczowi ks. Tomasz Konstanciuk z parafii św. Barbary w Łęcznej. Ks. Tomasz jako jego kolega z seminarium został zaproszony na Łotwę, na uroczysty ingres, tam też rozmawiał o projekcie duszpasterskim realizowanym w parafii w Łęcznej oraz o innych projektach Służby Animacji Wspólnotowej Ruchu dla Lepszego Świata. Arcybiskup Rygi przebywając na Białorusi miał okazję do spotkań i rozmów z księżmi realizującymi Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji, zainteresował się zastosowaną metodą pracy duszpasterskiej i poprosił o spotkanie informacyjne. Spotkanie z dyrektorem PGP ks. Stanisławem Zającem odbyło się 26 listopada w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie.

 Zapytałem ks. Arcybiskupa czego oczekuje. Powiedział, że jako Arcybiskup odpowiadający za Kościół na Łotwie, a w szczególności za diecezję ryską, chciałby Kościoła żywego i dynamicznego, chciałby aby prezbiterium funkcjonowało w sposób wspólnotowy, gdzie wiele inicjatyw podejmuje się kolegialnie pod przewodnictwem Biskupa  informował po spotkaniu ks. Stanisław Zając.

Arcybiskup Rygi zwrócił uwagę na potrzebę tworzenia wspólnot, które ożywiają i wprowadzają w dynamizm życie Kościoła lokalnego. Jednakże, by mogły one funkcjonować potrzeba otwartych kapłanów, w archidiecezji ryskiej pracuje około 50 księży w 120 parafiach. Sam przyznał, że nie wie, jakimi sposobami tę wizję dynamicznego Kościoła realizować.

 Spodobała się mu propozycja współpracy. Zaproponowałem, że jako Polska Grupa Promotorów możemy podjąć się formacji kapłanów i dalej asystować przy tworzeniu projektu diecezjalnego. W rozmowie zadeklarował, że jest gotowy do 10 stycznia znaleźć księży, z którymi można by rozpocząć program  objaśniał ks. Stanisław.

Facebook PGP

Blog Grupy światowej

Listy do Parafian

Radio Watykan

Episkopat PL

Rosary for persecuted

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
803