Menu

Wyszukiwanie

19-20 VIII 2017. Pielgrzymka parafii

Gospodarzem XXVI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Parafii w Ruchu dla Lepszego Świata była parafia św. Mikołaja w Hrubieszowie. Wzięło w niej udział około 280 osób z 16 parafii z całej Polski, nie licząc miejscowych parafian.

SOBOTA

Najpierw pielgrzymi udali się do Zamościa, by tam w Katedrze zamojskiej, wspólnie sprawować Eucharystię. Przewodniczył jej ks. Adam Lewandowski, proboszcz Archikatedry Lubelskiej, a homilię wygłosił ks. Marian Wrona z Szówska. W homilii kaznodzieja nawiązał do tematu tegorocznego spotkania: Łączy nas wspólna Droga i głoszenie Ewangelii.

Następnie pielgrzymi wraz z pilotującymi ich gospodarzami, udali się do Hrubieszowa. Każdy z pielgrzymów został gościnnie przyjęty w domach parafian, ugoszczony obiadem i zaproszony na nocleg. Taka organizacja pielgrzymki pozwala na podzielenie się z mieszkańcami swoim doświadczeniem w realizacji programu odnowy i ewangelizacji parafii.

Po posiłku pielgrzymi udali się  na plac przy Domu Kultury, gdzie odbywało się spotkanie. Na miejscu powitani zostali przez gospodarza spotkania ks. prob. Wiesława Oleszka, Wiceburmistrz Hrubieszowa Martę Majewską.

Reprezentanci parafii z: Częstochowy, Elbląga, Hrubieszowa, Jawidza-Rokitna, Kazimierzówki, Krosna, Lublina, Lubszy, Łęcznej, Malborka, Morawicy, Ostrowca Świętokrzyskiego, Przemyśla, Szydłowic, Szewny, Szówska, a także Tarnobrzega przedstawili krótko informacje o wielkości parafii, etapie realizacji Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji, zaprezentowali hasło nna kolejny rok duszpasterski w parafii, a także informację o włączaniu różnych grup i środowisk we wspólną drogę odnowy.

Pomiędzy prezentacjami miały miejsce inne ciekawe spotkania. Pierwsze z parafialną scholą "Przyjaciel", później z zespołem muzycznym straży granicznej "Na granicy", który wykonał kilka znanych utworów, zachęcając do wspólnego śpiewania, oraz z pracownikami nadleśnictwa w Strzelcach, którzy ofiarowali każdej przybyłej parafii drzewko – platan klonolistny.

Prezentacje zakończyła wspólna modlitwa Apelem Jasnogórskim, po której pielgrzymi udali się na spoczynek do rodzin.

NIEDZIELA

Po wspaniałym przyjęciu w domach parafian, nocnych rozmowach i odpoczynku, uczestnicy spotkali się w Domu Kultury. Dyrektor Polskiej Grupy Promotorów Ruchu dla Lepszego Świata ks. Mirosław Grendus wygłosił konferencję przygotowującą do pracy nad konspektem. W grupach złożonych z przedstawicieli  poszczególnych parafii, pielgrzymi odpowiadali na pytanie: jakie konkretne sytuacje głoszenia Słowa wierzącego, wydają nam się najbardziej potrzebne w naszej parafii i w środowisku, w którym żyjemy? Jak głosić to słowo. Po spotkaniu, które miało miejsce w szkołach, przedstawiciele poszczególnych zespołów relacjonowali wnioski ze wspólnych rozmów.

Centrum spotkania była Msza św. sprawowana przez ks. bpa Mariana Rojka, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Biskup mówił o tym, co jest ważne w głoszeniu słowa i o postawie głosiciela, a także o znaczenie wiary, miłości i pokory, by przepowiadanie było wiarygodne i przekonywujące. Podkreślał także znaczenie prawdy, która jest warunkiem wiarygodności.

Na koniec Mszy św. symbole pielgrzymkowe: Krzyż i Pismo św. otrzymali gospodarze kolejnej pielgrzymki. Spotkanie odbędzie się  w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu.

Po Eucharystii pielgrzymi pielgrzymi zaproszeni zostali na posiłek, każdy też otrzymał na drogę pamiątkowe precjoza. 

Galeria 1 * Galeria 2 * Konferencja

Facebook PGP

Blog Grupy światowej

Listy do Parafian

Radio Watykan

Episkopat PL

Rosary for persecuted

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
1150