Menu

Wyszukiwanie

śp. Fryderyka

22 listopada w wieku 91 lat odeszła do Pana nasza wieloletnia promotorka Fryderyka Andruszczyszyn.

Msza św. żałobna sprawowana była 25 listopada w parafii św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu. Podczas Mszy św. homilię wygłosił poprzedni proboszcz tej parafii ks. Aleksander Radoń, członek Polskiej Grupy Promotorów Ruchu dla Lepszego Świata. Wspominał jej zaangażowanie w parafii i PGP:

„Czwarty wikary w parafii”

- Kiedy poznała metody pracy w Ruchu dla Lepszego świata stała się budować wspólnotę parafialną. Dzięki jej pracy ta wspólnota duchowa między mieszkającymi tu ludźmi szybko powstawała i do dziś przynosi owoce także materialne, choćby w postaci tej świątyni. Tak bardzo była zaangażowana w budowę wspólnoty, że w owym czasie księża współwikariusze nadali jej tytuł „czwarty wikary w parafii”, bo rzeczywiście podejmowała tej pracy dużo.

Będąc członkiem Polskiej Grupy Promotorów pracowała nie tylko w parafii kazanowskiej, ale i w wielu parafiach polskich: w diecezji poznańskiej, krakowskiej, wrocławskiej, lubelskiej, rzeszowskiej, przemyskiej. Był to ogrom pracy dla wspólnoty Kościoła powszechnego. W diecezji przemyskiej i rzeszowskiej jest wiele parafii, w których bywała często, by nieść to, czym sama przesiąknęła i o czym była święcie przekonana.

W parafii była nie tylko promotorką, ale także i szefem Parafialnego Zespołu Koordynacyjnego, prowadziła zespół lokalny, ale i wspólnotę dzieci niepełnosprawnych, pięknie funkcjonującą. Prowadziła także charytatywny zespół parafialny, który miał tak wielkie rozeznanie, że w trudnym czasie stanu wojennego potrafiła dojść do każdego, najbardziej potrzebującego. To dzięki jej pracy, my kapłani pracujący tu wtedy, mogliśmy pospieszyć im z pomocą. Niech Bóg za dobro wyświadczone tej wspólnocie udzieli jej nagrody życia wiecznego. Niech przyjmie do tej niebieskiej, nadprzyrodzonej wspólnoty jaką tworzą święci w niebie.

Również ks. Marian Wrona, były wieloletni dyrektor PGP, wspomniał jej oddanie Kościołowi:

„Oddana sprawie odnowy Kościoła”

- Nasza siostra Fryderyka, którą dzisiaj żegnamy, oddana była sprawie odnowy Kościoła od 1989 roku w sposób bardzo formalny [czyli przez przynależność do Polskiej Grupy Promotorów Ruchu dla Lepszego  Świata], ale i wcześniej już się interesowała dziełem odnowy poprzez uczestnictwo w sesjach tematycznych. Tej sprawie oddana była od przeszło 30 lat nie tylko we własnej parafii, ale w ogólnopolskiej Grupie. Zawsze solidna, wierna i wytrwała, pracowita i pełna szlachetności, jawiła się nam wszystkim jako szczególny przykład ofiarowania pracy dla Królestwa Bożego. Niech Chrystus da jej radość nieba w tym lepszym świecie za tak piękny przykład życia. 

Ks. Aleksander Burdzy, proboszcz parafii św. Bendedykta, Cyryla i Metodego dziękował za dar tak szczególnej parafianki:

„Styl Jezusa Chrystusa”

- Realizowała swoje powołanie małżeńskie, pracowała też jako nauczycielka, oprócz tego pracowała jako promotorka w Ruchu dla Lepszego Świata. Ona podjęła styl Jezusa Chrystusa. Dzisiaj pragnę jej podziękować, że tak pięknie włączyła się w życie parafialne. Skutecznie działała jako członkini PZK, a kiedy nie mogła już przychodzić na spotkania to parafianie lub rodzina podjeżdżali samochodem i przywozili ją na plebanię. Wiem, że była wspaniałą matką, nauczycielką, promotorką.

W środę po porannej Mszy św. podszedł do mnie jej syn, poprosił żeby odwiedzić matkę, udzielić jej sakramentów świętych. Udaliśmy się do niej leżała w swoim pokoiku bardzo pogodna, ale ożywiła się, kiedy zobaczyła że przybyłem. Przyjęła sakramenty święte, powiedziałem jej o sprawach parafialnych, o kościele, o programie odnowy, słuchała uśmiechała się i na koniec pobłogosławiłem ją, ucałowałem jej dłoń, powiedziałem jej dziękuję i szczęść Boże. Na pewno doświadczenie jej wiary przekładało się na życie niejednego człowieka.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z konwiwencji i wspomnienia wspólnie spędzonych chwil ze śp. Fryderyką - wspomnienie.

Śp. Fryderyka zmarła o 15.00, w Godzinie Miłosierdzia, pamiętajmy o naszej drogiej Promotorce w modlitwie.

22 listopada 2017 r. odeszła do Pana nasza długoletnia promotorka Fryderyka Andruszczyszyn. Zachęcamy do przypomnienia wspólnie spędzonych chwil podczas spotkań Polskiej Grupy Promotorów.

Powrót

Facebook PGP

Blog Grupy światowej

Listy do Parafian

Radio Watykan

Episkopat PL

Rosary for persecuted

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
981