Kościół św. Antoniego

Parafia w Internecie

Historia parafii

Pozwolenie na budowę kościoła zostało wydane 20 stycznia 1986 r. Proboszczem i budowniczym kościoła został ks. Stanisław Róg. Pierwszym darem dla nowo budującego się kościoła był obraz Jezusa Miłosiernego ofiarowany 14 lipca 1986 r. przez p. Grażynę Karolewicz. Obraz ten jest w naszym kościele do dziś.

Tymczasową kaplicę ofiarował proboszcz parafii w Poniatowej, ks. Józef Kozłowicz, którą przywieziono na plac budowy 30 czerwca 1986 r. Kaplica została zmontowana pod nadzorem p. Bolesława Sobiecha.

29 listopada 1986 parafia obrała za patrona św. Antoniego Padewskiego. Pierwsza Msza święta została odprawiona 8 grudnia o godz. 17.00.

4 grudnia 1986 r. o godz. 15.00 ordynariusz lubelski bp. Bolesław Pylak wraz z 30 księżmi odprawił Mszę świętą i dokonał poświęcenia placu, krzyża i kaplicy.

10 czerwca 1990 r. bp. Bolesław Pylak dokonał wmurowania kamienia węgielnego. Obok kościoła materialnego rodził się kościół duchowy, który był dużym wsparciem dla budujących.

16 lutego 1992 r. została poświęcona kaplica Matki Bożej oraz dzwony przez ks. bp. Piotra Hemperka. W dzień odpustu 13 czerwca 1992 r. pierwszą Mszę św. w murach jeszcze wznoszonego kościoła odprawił abp Bolesław Pylak. Dokonał też jego poświęcenia. W niedzielę 29 października 2000 r. Metropolita Lubelski Józef Życiński dokonał uroczystego poświęcenia kościoła.

Proboszcz

Ks. Marek Urban objął urząd proboszcza w dniu uroczystości odpustowej - 13 czerwca 2015.

Realizacja Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji

Parafia realizuje Fazę wstępną PPOE (2018 r.).

17 III 2018. Kościół jest misją

W Domu Katechetycznym parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie odbyło się kolejne spotkanie z ks. Stanisławem Zającem w ramach Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji. Być może ostre załamanie pogody i obfite opady śniegu sprawiły, że przybyło tylko osiem osób.

Ks. Stanisław po krótkim wprowadzeniu i ukierunkowaniu, by wsłuchiwać się w to, czego Bóg od nas oczekuje, rozdał uczestnikom pracę do wykonania. Na kartkach były cytaty z Nowego Testamentu, które łączył tytuł: Kościół Ciałem Chrystusa. Na drugiej kartce były spisane różne opinie na temat Kościoła i jego roli. Uczestników szczególnie zaskoczyła niezwykła aktualność w dzisiejszych czasach myśli św. Jana Chryzostoma, Doktora Kościoła z przełomu IV i V wieku: Kościół znajduje się dzisiaj w stanie transformacji, w poszukiwaniu swojego historycznego modelu. Spojrzenie na Kościół poprzednich czasów, z całym jego bagażem historii, pełnym trudności i kontrastów – pomoże odnaleźć właściwą drogę prowadzącą do przezwyciężenia dzisiejszego kryzysu.

Zadaniem uczestników było opisanie wrażenia, jakie wywołały przeczytane teksty oraz jakie wezwania odczytują z tych tekstów dla siebie osobiście, dla parafii i dla Kościoła w Polsce.

Ilu uczestników, tyle było odpowiedzi. Podsumowując je ks. Stanisław podkreślił, że każdy ma swoje zadanie w Kościele, który ma być wspólnotą. - Kościół jest misją, jest sakramentem jedności. Warunkiem skuteczności jest jedność, nie ma skuteczności bez jedności. Im bardziej jesteśmy otwarci na jedność, tym bardziej jesteśmy obrazem Boga - mówił. - Parafia jest wspólnota wspólnot. Najmniejsza wspólnota – rodzina – jest sanktuarium, miejscem uświęconym przez Bożą obecność. Ważne jest, by pracując nad rozwijaniem wspólnoty, zauważyć drugiego człowieka, poświęcić mu swój czas, uwagę, współczucie. Powinniśmy iść do wszystkich, by opowiadać o Kościele, by przekazywać wiarę oraz modlić się w intencji misji - tłumaczył.

Dziękujemy ks. Stanisławowi za poświęcony czas i za to, że mimo niesprzyjającej pogody przybył do nas.

Przyg. Ewa Kamińska

25-26 II 2018. Uwrażliwienie na PPOE

W parafii św. Antoniego w Lublinie ks. Stanisław Zając prowadził spotkanie uwrażliwiające na potrzebę duszpasterstwa programowego jakie daje Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji. Program realizowany jest przez ponad dwadzieścia parafii w Polsce.

Ks. Stanisław Zając, odpowiedzialny za Promocję Apostolską PGP, podczas każdej Mszy św. wyjaśniał w homilii wiernym, że sensem istnienia parafii jest pełnienie misji ewangelizacyjnej. – Program odnowy prowadzi wspólnotę w kierunku budowania jedności, braterstwa, współdziałania i współodpowiedzialności, dzięki czemu parafia staje się misyjna, oddziałująca na rzeczywistość, wyprowadzająca ludzi z choroby bierności – mówił.

Natomiast po mszach św. opowiadał zainteresowanym o programie odnowy parafii. - Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji, to duszpasterski program odnowy, który jest odpowiedzią na wezwanie Soboru Watykańskiego II do odnowy życia Kościoła, utworzony przez Grupę Promotorów Ruchu dla Lepszego Świata. Ideałem, jaki sobie zakłada, jest utworzenie parafii jako wspólnoty wspólnot i doprowadzenie, by świeccy we współpracy z duszpasterzami stali się aktywni i współodpowiedzialni za wzrost wspólnoty parafialnej – tłumaczył.

Podczas wieczornego spotkania w kaplicy w poniedziałek 26 lutego w spotkaniu uczestniczyło ok. 30 osób, ks. Stanisław mówił wówczas o celach odnowy i ewangelizacji parafii. – Żeby pokochać Kościół, trzeba Go najpierw poznać mówił. Przypomniał o wizji św. Franciszka, w której Bóg nakazał mu odbudować Kościół. Święty musiał przejść pewną drogę poznania i dopiero wtedy rozpoczął odnowę Kościoła. Podobnie jest w przypadku parafii. Najpierw w nas musi dokonać się przemiana myślenia, że każdy jest odpowiedzialny za drugiego człowieka i całą wspólnotę – objaśniał. - Bóg daje każdemu zadanie do wypełnienia, by osiągnąć świętość. A wolę Bożą najlepiej rozpoznawać i realizować we wspólnocie - zakończył.

Kolejne spotkanie z zainteresowanymi wiernymi zaplanowane zostało na 17 marca 2018 r. w Domu Katechetycznym.