Pielgrzymi z różnych stron Polsk

18 VIII 2018. Pielgrzymka w Górze Kalwarii

28. Ogólnopolska Pielgrzymka Parafii w Ruchu dla Lepszego Świata odbywała się pod hasłem: Napełnieni Duchem Świętym budujemy wspólnotę parafialną.

Do wspaniałego sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego przybyło 220 pielgrzymów z całej Polski: Z Częstochowy, Elbląga, Hrubieszowa, Jawidza-Rokitna, Kalisza, Lublina, Lubszy, Łęcznej, Malborka (z trzech parafii), Mąkoszyc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Szewny, Szówska i Szydłowic.

Przed rozpoczęciem spotkania pielgrzymi modlili się w Sanktuarium tzw. Wieczerniku zanosząc do św. Stanisława prośby o wstawiennictwo. Mieli także okazję obejrzeć poświęcone jego życiu i posłudze Muzeum, a także niezwykły film o łaskach uzyskanych za jego wstawiennictwem m.in. świadectwa rodzin, których cud uzdrowienia został wybrany do beatyfikacji oraz kanonizacji Świętego.

O godz. 10.00 rozpoczęło się spotkanie pielgrzymkowe, przybyłych powitał wicedyrektor PGP ks. Andrzej Lupa. Tradycyjnie pierwszym punktem spotkania była prezentacja przybyłych parafii. Animację tej części spotkania prowadziła s. Elżbieta Łutnik oraz od strony muzycznej ks. Stanisław Kryszczuk. Pielgrzymi z poszczególnych parafii przedstawili krótką informację o realizowanym przez nich programie, metę roku, ciekawe zrealizowane wydarzenie a także te, które już zostały zaplanowane.

O godz. 12.00 Mszę św. sprawował ks. bp Piotr Jarecki, który przyjechał, by spotkać się z pielgrzymami podejmującymi idee o. Riccardo Lombardiego. w darach Mszy św. tak jak zwykle niesione były parafialne Książki Roku. Ks. Biskup obiecał modlitwę różańcową w intencji pielgrzymów, sam prosił też o modlitewną pamięć za niego i innych pasterzy Kościoła. Oprawę Mszy św. przygotowała grupa z diecezji wrocławskiej. Oprawę Muzyczną Tomek i Marta Makuchowie z Jawidza-Rokitno. Po Mszy św. kustosz sanktuarium ks. Jan Rokosz opowiedział o dziejach sanktuarium oraz osobie św. Stanisława.

Następnie wszyscy, łącznie z ks. Biskupem, zjedli polową grochówkę przygotowaną przez gospodarzy miejsca. Posilić się też można było tutejszymi wypiekami, pysznymi drożdżówkami oraz kawą i kompotem.

Zaraz po obiedzie rozpoczęło się spotkanie w grupach. Podzieleni na 10 grup uczestnicy pielgrzymki podejmowali refleksję nad tematem: Parafia w mocy Ducha buduje wspólnotę bogatą różnorodnością. Wyniki pracy w grupach prezentowane były później na forum, animację tej części spotkania poprowadził wicedyrektor PGP ks. Adam Lewandowski. Na tym spotkanie pielgrzymkowe zakończyło się, uczestnicy zostali zaproszeni na kolejną pielgrzymkę do Dysa, parafii w woj. lubelskim.

W drodze pielgrzymi dzielili się radością wspólnego spotkania.