Fot. strona parafii

Parafia w Internecie

Oleśnica jest miastem, którego historia sięga odległością czasów pierwszych śląskich książąt piastowskich.

W 3 października 1998 r. Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Sakramentów ks. kardynał Medina przyznał oleśnickiemu kościołowi św. Jana Apostoła godność Bazyliki Mniejszej.

ks. Mieczysław Janczyszyn

Meta roku

Wszyscy parafianie zostali uwrażliwieni na wartość pojednania poprzez uczestnictwo w zaprogramowanych wydarzeniach ewangelizacyjnych podczas realizacji drugiego roku Programu Odnowy i Ewangelizacji Parafii.

Wydarzenie - 3 X 2021 r.

Okazja: Przygotowanie do przeżycia święta Matki Bożej Różańcowej

Hasło: Przez różaniec do zjedonczenia rodziny.

Wartość: Zjednoczenie

Cel: Wszyscy parafianie zostali uwrażliwienie na wartość zjednoczenia przez spotkanie z całą rodziną w domu.

Gest  ewangelizacyjny: Rozważanie fragmentu Psma św. i nauczania Jana Pawła II.

Gest liturgiczny: Podczas przekazywania znaku pokoju obdarujmy się uśmiechem i wypowiedzmy słowa: Umocnijmy się bliskością.

Wydarzenie - 28 XI 2021 r.

Okazja: Pierwsza niedziela Adwentu

Hasło: Przez przebaczenie do szczęścia w rodzinie.

Wartość: Przebaczenie

Cel: Wszyscy parafianie zostali uwrażliwienie na wartość przebaczenia przez rodzinne spotkanie.

Gest  ewangelizacyjny: Rozważanie fragmentu Pisma św.

Gest liturgiczny: Przed Eucharystią - prezentacja - rachunek sumienia i modlitwa skruchy.

Wydarzenie - 14 II 2022 r.

Okazja: Wspomnienie św. Walentego.

Hasło: Obdarowanie napełnia radością.

Wartość: Obdarowanie

Gest  ewangelizacyjny: Rozważanie fragmentu Pisma św. o wartości wzajemnego obdarowywania.

Gest liturgiczny: Po kazaniu zwróćmy się do siebie z życzliwością, z uśmiechem obdarujmy się słowami: Dziękuję Ci, że jesteś!

Wydarzenie - 11 IV 2022 r.

Okazja: Niedziela Miłosierdzia Bożego.

Hasło: Solidarni w budowaniu wspólnoty.

Wartość: Solidarność

Cel: Wszyscy parafianie zostali uwrażliwienie na wartość solidarności przez uczestnictwo w Drodze Krzyżowej.

Gest ewangelizacyjny: Spotkajmy się na Drodze Krzyżowej, podczas nabożeństwa trzymamy krzyżyk w ręku, który podnosimy na słowa: Któryś za nas cierpiał rany... Osoby, które nie mogą wziąć udziału, mogą je przeżyć w domu w gronie rodziny.

Gest liturgiczny: Wspólna Droga Krzyżowa ulicami miasta.

Wydarzenie - 5 VI 2022 r.

Okazja: Zesłanie Ducha Świętego.

Hasło: Wspólnota źródłem szczęścia.

Wartość: Wspólnota

Cel: Wszyscy parafianie zostali uwrażliwienie na wartość wspólnoty przez rodzinne spotkanie.

Gest  ewangelizacyjny: Rozważanie fragmentu Pisma św.  z odczytaniem 1 Kor 12,12-27.

Gest liturgiczny: Po Komunii św. w trakcie uwielbienia wychodzimy z ławek, bierzemy się za ręce i podnosimy do góry i śpiewamy pieśń.

18-21 IV 2021. Odbyła się sesja formacyjna poświęcona ocenie stanu realizacji PPOiE oraz przygotowaniu do oceny i programowania nowego roku duszpasterskiego.

23-25 II 2021. Odbyła się sesja formacyjna pogłębiająca tożsamość chrześcijańską, wynikajjącą z sakramentu chrztu i bierzmowania.

2020. Parafia Oleśnica włączyła się w realizację Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji. Przeprowadzone zostało  pierwsze wstępne programowanie. Zaprogramowane zostały dwa wydarzenia, z których z powodu pandemii zrealizowano tylko jedno. Przede wszystkim chodziło o uruchomienie struktur komunikacji i stworzenie doświadczenia sposobu programowania i realizacji wydarzenia. To pomogło w sposób bardziej dojrzały zaprogramować pierwszy rok realizacji programu 2020-2021. Mimo trudności zaprogramowane wydarzenia zostały realizowane.

W ramach formacji zespołu duszpasterskiego i pogłębienia motywacji odbyły się dwie sesje formacyjne. Pierwsza jesienią 2020 r., na której omawiano i ukazywano zrealizowane wydarzenia oraz ich sens we wzbudzaniu procesu duszpasterskiego. Następnie, również w październiku, odbyła się sesja poświęcona komunikacji duszpasterskiej, w której wzięli dział przedstawiciele czterech parafii: Oleśnica, Szydłowice, Lubsza i Mąkoszyce. Sesja odbyła się w Głębowicach, przeprowadził ją ks. Stanisław Zając.

19-21 II 2019. Pierwsza sesja formacyjna dla powstającego Zespołu Animacji programu odnowy parafii. Grupa chciała aby codziennie spotkania rozpoczynały się Eucharystią. Była to okazja by poświęcić więcej uwagi na znaczenie Eucharystii w życiu Kościoła i jak każdy uczestnik powinien ją sprawować. To o czym mówiliśmy, stosowaliśmy w praktyce podczas sprawowania każdej Eucharystii. Następnym tematem była refleksja nad tym: Kim jest Kościół i jaka jest jego misja? Doświadczenia tych treści dla uczestników było bardzo poruszające, zauważono również, że to doświadczenie sprawia, że czują się coraz bardziej wspólnotą. W środę 20 lutego z ks. prob. Mieczysławem byliśmy u Arcybiskupa Józefa Kupnego. Chcieliśmy go prosić o błogosławieństwo na pracę w parafii w Oleśnicy i posłuchać jego wrażeń powizytacyjnych trzech parafii, które realizują program. To, co go najbardziej ucieszyło to spostrzeżenie, że program zmienia księży, poza tym cieszył się swoimi spotkaniami z zespołami duszpasterskimi w tych parafiach. Mówił, że zrobili na nim wrażenie swoim zaangażowaniem, troską o Kościół, aktywnością, umiejętnością wchodzenia w relacje. Odnieśliśmy wrażenie, że coraz bardziej odkrywa wartość programu i liczy się na jego duszpasterskie oddziaływanie w diecezji.