Franciszek na 70-lecie „Proklamacji dla Lepszego Świata” Piusa XII

„Drodzy bracia i siostry, chciałbym być blisko Was w rocznicę powstania Ruchu dla Lepszego Świata. Dużo napracowaliście się w ciągu tych 70 lat.

Była to pewna wizja życia, wizja tworzenia.

Papież Pius XII mówił wtedy o “transformacji”, o przemianie. W szczególny sposób użył słowa odnoszącego się do świata, który “zdziczał”, a powinien stawać się bardziej “boskim”, a przede wszystkim bardziej ludzkim, gdyż Pan nasz zawsze jest blisko tego, co ludzkie.

Idźcie przed siebie i trzymajcie się tak dalej! Nie traćcie ducha. Kontynuujcie więc waszą pracę, aby przez wasze dzieła dokonywała się przemiana w tym świecie.

Szczególnie zalecam Wam pracę na rzecz sprawiedliwości, z dziećmi i z osobami w podeszłym wieku. I troszczcie się o pokój! Bo Lepszy świat, którego pragniemy ma być światem pokoju!

Dziękuję Wam i składam najlepsze życzenia i gratulacje z okazji tej rocznicy!

Pomódlcie się za mnie, tak jak i jak będę się modlić za Was!

Niech Pan Was błogosławi, a Madonna niech zaopiekuje się Wami. Dziękuję!”

Pius XII z o. R. Lombardim SJ

10 lutego 1952 r. papież Pius XII w specjalnym przesłaniu wezwał wszystkich ludzi do wysiłku budowania Lepszego Świata, według serca Bożego.

Datę 10 lutego 1952 r. przyjmuje się za oficjalną proklamację Ruchu dla Lepszego Świata. Główna myśl papieskiego wezwania brzmiała: Oto cały świat należy odbudować od fundamentów. Potrzeba, żeby przemienił się on z dzikiego w ludzki, a z ludzkiego w boski, to znaczy zgodny z zamysłem Serca Bożego. Wiele milionów ludzi woła o zmianę kierunku ludzkiej historii.

Z okazji przypadającej dzisiaj 70. rocznicy proklamowana Ruchu dla Lepszego Świata, papież Franciszek złożył wszystkim zaangażowanym życzenia.

Prelegent ks. dr Sławomir Kozioł

29 III 2008 – Dzień otwarty

W obchodach rocznicowych, oprócz promotorów, udział wzięli wierni zainteresowani dziełem odnowy Kościoła. Prelekcję na temat: O. Lombardi ogarnięty pasją powszechnego zbawienia wygłosił ks. dr Sławomir Kozioł z parafii Rozłazino, promotor PGP, autor książki Ruch dla Lepszego Świata w służbie nowej ewangelizacji. Ks. Sławomir w podsumowaniu stwierdził: Pasją o. Lombardiego była troska o nieustanną odnowę Kościoła, którą Kościół ma podejmować „aż do końca świata”.

W dyskusji panelowej ks. Mieczysław Nowak mówił o budzeniu „spokojnych w Kościele” - tych, którzy pragną wygodnej bezczynności. Następnie Maria Dziwiszewska, przedstawiła misję GP jako szkoły proroków. Uwieńczeniem rocznicowych obchodów była uroczysta Eucharystia, której przewodził ks. Biskup Artur Miziński, słowo Boże podczas Eucharystii wygłosił przybyły z Warszawy jezuita, współbrat zakonny o. Lombardiego ks. Krzysztof Ołdakowski. Ks. Biskup podziękował parafiom za zaangażowanie w Ruch, który pragnie wprowadzić wspólnotowy model Kościoła i czynić świat lepszym. Po południu uczestnicy sympozjum zastanawiali się jak dzisiaj wykorzystać dziedzictwo o. Lombardiego. – Parafii realizujących program odnowy i ewangelizacji jest niewiele, a przecież o. Lombardi, który dokonał tak wielkiego poruszenia w Kościele stając się głosem Soboru Watykańskiego II był jeden. Jeżeli każdy z nas, zaangażowanych w Ruch, miałby trochę z tego ducha o. Riccardo, wówczas moglibyśmy poruszyć świat z posad Ziemi – dzielili się uczestnicy.

W stulecie urodzin ojca R. Lombardiego po raz pierwszy w języku polskim wydane zostały "Zapiski duchowe" założyciela Ruchu dla Lepszego Świata. Podczas konwiwencji można było również nabyć książkę "Ruch dla Lepszego Świata" ks. dr. Sławomira Kozioła.

Referaty wygłoszone 29 marca 2008 r. w Dąbrowicy k. Lublina, podczas konwiwencji zorganizowanej dla uczczenia 100. rocznicy urodzin założyciela Ruchu dla Lepszego Świata.

Referat ks. dr. S. Kozioła

Referat mgr M. Dziwiszewskiej