Menu

Wyszukiwanie

22-23 VIII 2015. Parafia wspólnotą nawrócenia i wiary

Sobota

Tegoroczna, jubileuszowa pielgrzymka parafii realizujących program odnowy i ewangelizacji odbywała w Szewnie. Jej hasłem były słowa: Parafia wspólnotą nawrócenia i wiary. Na to coroczne spotkanie przybyły grupy z trzynastu parafii: z Hrubieszowa, Jawidza-Rokitno, Kodrębia, Krosna-Polanki, Lublina, Łęcznej, Malborka, Morawicy, Ostrowca Świętokrzyskiego, Przemyśla, Szówska, Tarnobrzega, Torunia i oczywiście parafianie z Szewny.

Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią sprawowaną na Świętym  Krzyżu, zanim jednak wszyscy się tam zgromadzili, pielgrzymi z różnych stron, mieli okazję zwiedzić w drodze różne atrakcje regionu m.in. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi czy Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” w Sudole.

Mszy św. sprawowanej w koncelebrze z kapłanami - opiekunami grup, przewodniczył ks. Józef Miciński z Malborka, homilię wygłosił ks. Mieczysław Nowak, pierwszy dyrektor Polskiej Grupy Promotorów. Następnie pielgrzymi podzieleni na grupy z pomocą przewodników zwiedzali sanktuarium. Po tej części wzięli udział w nabożeństwie adoracji Krzyża Świętego, która zakończyła się ucałowaniem relikwii. Z sanktuarium, już  pod opieką pilotów, grupy udały się na kwatery do rodzin.

Około godz. 18.00 w hali sportowej w Gimnazjum w Szewnie odbyło się spotkanie przybyłych grup. Rozpoczął je gospodarz miejsca ks. Jan Butryn, a poprowadził wikary ks. Marek Tabaszewski. Na początek uczestnicy obejrzeli przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich przedstawienie pod tytułem Czarowniczki, przewodniczki świętokrzyskie, nawiązujące do znanej każdemu dziecku legendy o Łysej Górze i zbierających się tam czarownicach. Przedstawienie kończyło się przemianą czarownic w czarujące przewodniczki po świętokrzyskich atrakcjach. Aktorki otrzymały wielkie brawa za pomysłowo zaprezentowany region, ciekawą charakteryzację i wspaniale odegrane role.

W dalszej części wieczoru przedstawiciele grup zaprezentowali wybrane wydarzenia ewangelizujące oraz świadectwa z tych wydarzeń. Prezentacje przeplatane były wspaniałymi występami tanecznymi Koła Gospodyń Wiejskich oraz studentów  Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Ostrowca Świętokrzyskiego. W międzyczasie pielgrzymi dokarmiani byli kanapkami ze smalcem i kiszonym ogórkiem, na stołach zaś znajdowały się nieprzebrane ilości różnorodnych ciast. Po wszystkich prezentacjach z pieśnią religijną wystąpił chór studentów UTW. Ten koncert nagrodzony został gromkimi brawami. Spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim i rozjazdem na noclegi. Już w domach pielgrzymi mogli zjeść kolację i porozmawiać z rodzinami, dzieląc się osobistym świadectwem wzrastania w swoich wspólnotach parafialnych.

Niedziela

Po śniadaniu u  gospodarzy, pielgrzymi udali się na miejsce spotkania do Gimnazjum, gdzie otrzymali wytyczne do pracy w grupach. Grupy złożone z przedstawicieli różnych parafii dzieliły się tym, co uważają obecnie za najtrudniejsze wyzwanie w ich wspólnocie parafialnej. Rozważając tekst z Dziejów Apostolskich 15, 23-29, zastanawiali się, jak mogą pomagać sobie nawzajem w naśladowaniu  postawy pierwotnego Kościoła, a także czy potrafią dostrzegać w parafialnych inicjatywach obecność Bożą. Podsumowanie rozmów w grupach zaprezentowane zostało w kościele św. Mikołaja w Szewnie przez ks. Adama Lewanowskiego i Dominikę Barańską, jedną z organizatorek pielgrzymki.

Centralnym wydarzeniem tego dnia była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. bpa Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza diecezji sandomierskiej. Wspaniałą oprawę muzyczną Eucharystii przygotowała chór z Waśniowa. W homilii ks. Biskup zachęcał do wychodzenia z Ewangelią za opłotki, by spotykać tych, którzy potrzebują doświadczyć miłosierdzia Boga, i by dawać o Nim świadectwo. Przed błogosławieństwem miał miejsce obrzęd przekazania znaków pielgrzymkowych: księgi Pisma Świętego oraz Krzyża do kolejnej parafii, która będzie gospodarzem spotkania w 2016 roku. Znaki odebrali przedstawiciele parafii Jawidz-Rokitno wraz z ks. proboszczem Stanisławem Kryszczukiem.  Po Eucharystii był czas na pamiątkowe zdjęcie każdej grup z ks. Biskupem. Nikt nie odjechał głodny, bo po liturgii pielgrzymi udali się jeszcze do hali Gimnazjum na smaczny bigos. Wszyscy jedli do sytości, a na odjezdne otrzymali jeszcze duże pojemniki z ciastem.

Wszyscy zapewne doświadczyli, że gościnność mieszkańców Szewnej i jej włodarzy nie zna miary. W imieniu pielgrzymów dziękujemy!

A potem był już tylko powrót do domu … ale niektórzy jeszcze w tej drodze zajrzeli do… sprawdźmy w galerii i wszystko będzie jasne:)

Marzena Olędzka

Galeria 1 * Galeria 2

Facebook PGP

Blog Grupy światowej

Listy do Parafian

Episkopat PL

Rosary for persecuted

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
5529