śp. Fryderyka

22 listopada 2017 r. w wieku 91 lat odeszła do Pana nasza wieloletnia promotorka Fryderyka Andruszczyszyn.

Msza św. żałobna sprawowana była 25 listopada w parafii św. Benedykta, Cyryla i Metodego w Przemyślu. Podczas Mszy św. homilię wygłosił poprzedni proboszcz tej parafii ks. Aleksander Radoń, członek Polskiej Grupy Promotorów Ruchu dla Lepszego Świata. Wspominał jej zaangażowanie w parafii i PGP:

„Czwarty wikary w parafii”

- Kiedy poznała metody pracy w Ruchu dla Lepszego świata stała się budować wspólnotę parafialną. Dzięki jej pracy ta wspólnota duchowa między mieszkającymi tu ludźmi szybko powstawała i do dziś przynosi owoce także materialne, choćby w postaci tej świątyni. Tak bardzo była zaangażowana w budowę wspólnoty, że w owym czasie księża współwikariusze nadali jej tytuł „czwarty wikary w parafii”, bo rzeczywiście podejmowała tej pracy dużo.

Będąc członkiem Polskiej Grupy Promotorów pracowała nie tylko w parafii kazanowskiej, ale i w wielu parafiach polskich: w diecezji poznańskiej, krakowskiej, wrocławskiej, lubelskiej, rzeszowskiej, przemyskiej. Był to ogrom pracy dla wspólnoty Kościoła powszechnego. W diecezji przemyskiej i rzeszowskiej jest wiele parafii, w których bywała często, by nieść to, czym sama przesiąknęła i o czym była święcie przekonana.

W parafii była nie tylko promotorką, ale także i szefem Parafialnego Zespołu Koordynacyjnego, prowadziła zespół lokalny, ale i wspólnotę dzieci niepełnosprawnych, pięknie funkcjonującą. Prowadziła także charytatywny zespół parafialny, który miał tak wielkie rozeznanie, że w trudnym czasie stanu wojennego potrafiła dojść do każdego, najbardziej potrzebującego. To dzięki jej pracy, my kapłani pracujący tu wtedy, mogliśmy pospieszyć im z pomocą. Niech Bóg za dobro wyświadczone tej wspólnocie udzieli jej nagrody życia wiecznego. Niech przyjmie do tej niebieskiej, nadprzyrodzonej wspólnoty jaką tworzą święci w niebie.

Również ks. Marian Wrona, były wieloletni dyrektor PGP, wspomniał jej oddanie Kościołowi:

„Oddana sprawie odnowy Kościoła”

- Nasza siostra Fryderyka, którą dzisiaj żegnamy, oddana była sprawie odnowy Kościoła od 1989 roku w sposób bardzo formalny [czyli przez przynależność do Polskiej Grupy Promotorów Ruchu dla Lepszego  Świata], ale i wcześniej już się interesowała dziełem odnowy poprzez uczestnictwo w sesjach tematycznych. Tej sprawie oddana była od przeszło 30 lat nie tylko we własnej parafii, ale w ogólnopolskiej Grupie. Zawsze solidna, wierna i wytrwała, pracowita i pełna szlachetności, jawiła się nam wszystkim jako szczególny przykład ofiarowania pracy dla Królestwa Bożego. Niech Chrystus da jej radość nieba w tym lepszym świecie za tak piękny przykład życia.

Ks. Aleksander Burdzy, proboszcz parafii św. Bendedykta, Cyryla i Metodego dziękował za dar tak szczególnej parafianki:

„Styl Jezusa Chrystusa”

- Realizowała swoje powołanie małżeńskie, pracowała też jako nauczycielka, oprócz tego pracowała jako promotorka w Ruchu dla Lepszego Świata. Ona podjęła styl Jezusa Chrystusa. Dzisiaj pragnę jej podziękować, że tak pięknie włączyła się w życie parafialne. Skutecznie działała jako członkini PZK, a kiedy nie mogła już przychodzić na spotkania to parafianie lub rodzina podjeżdżali samochodem i przywozili ją na plebanię. Wiem, że była wspaniałą matką, nauczycielką, promotorką.

W środę po porannej Mszy św. podszedł do mnie jej syn, poprosił żeby odwiedzić matkę, udzielić jej sakramentów świętych. Udaliśmy się do niej leżała w swoim pokoiku bardzo pogodna, ale ożywiła się, kiedy zobaczyła że przybyłem. Przyjęła sakramenty święte, powiedziałem jej o sprawach parafialnych, o kościele, o programie odnowy, słuchała uśmiechała się i na koniec pobłogosławiłem ją, ucałowałem jej dłoń, powiedziałem jej dziękuję i szczęść Boże. Na pewno doświadczenie jej wiary przekładało się na życie niejednego człowieka.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z konwiwencji i wspomnienia wspólnie spędzonych chwil ze śp. Fryderyką - wspomnienie.

Śp. Fryderyka zmarła o 15.00, w Godzinie Miłosierdzia, pamiętajmy o naszej drogiej Promotorce w modlitwie.

22 listopada 2017 r. odeszła do Pana nasza długoletnia promotorka Fryderyka Andruszczyszyn. Zachęcamy do przypomnienia wspólnie spędzonych chwil podczas spotkań Polskiej Grupy Promotorów.