Polska Grupa Promotorów
Polska Grupa Promotorów jest częścią jednej międzynarodowej grupy zaangażowanej w promowanie Ruchu dla Lepszego Świata, czyli szeroko rozumianej odnowy całej rzeczywistości, w trosce o to, żeby świat coraz bardziej przypominał wspólnotę rodzinną.
Do podstawowych funkcji określających tożsamość Grupy Promotorów należy troska, aby cały Kościół był w stanie nieustannej odnowy i misji w celu budowania lepszego świata, według planu Bożego.
Wiosenna konwiwencja
Kolejna wiosenna konwiwencja Grupy Promotorów Ruchu dla Lepszego Świata odbyła się w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym Archidiecezji Lubelskiej w Nałęczowie. Na spotkanie przybyła niezbyt liczna grupa promotorów i sympatyków, w sumie było 14 osób.
Cel konwiwencji:
Polska Grupa Promotorów, wychodząc od wniosków z pierwszego etapu naszej refleksji przed Wieczernikiem i wsłuchując się w to, czym dzisiaj żyjemy, podejmuje dalszą refleksję nad tym, jak być świadkami Ewangelii, którzy są czynnie obecni w tym, co dzieje się w świecie i jakie z tego wynikają wyzwania dla naszej służby.
Skąd przybyli?
Ks. Aleksander Radoń, wieloletni promotor, obecnie emeryt przyjechał z archidiecezji przemyskiej z Tarnowca wraz z dwoma kolegami kapłanami: ks. Kazimierzem Tomasikiem i Ks. Wacławem Rybką. Podzielił się z grupą doświadczeniem niedawnej śmierci swojej sparaliżowanej siostry, którą opiekował się od wielu lat Mówił o samotności, która mu doskwiera po jej odejściu, choć, na ile może, stara się pomagać w swojej rodzinnej parafii, podobnie jak przybyli z nim kapłani.
Ks. Dariusz Nowak i Ks. Marek Szumilas przybyli z archidiecezji częstochowskiej wraz z dwoma parafiankami: Marią i Krystyną. Dzielili się swoimi duszpasterskimi radościami. Częstochowa Raków, parafia ks. Darka przeżywała w grudniu Tydzień Braterstwa i rozpoczęła spotkania w Grupach Sąsiedzkich. Powstało 6 takich grup, które spotykają się co miesiąc. W parafii miało także miejsce nawiedzenie Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, co także było bardzo dobrym duszpastersko wydarzeniem. Podobne wydarzenie przeżyła także parafia ks. Marka. Jego radością jest także to, że po 12. tygodniowym Seminarium Odnowy Wiary zawiązała się grupa ok. 30 osób, które podejmą formację.
Ks. Józef Miciński z Malborka. Przypomniał, że jego parafia jest już dwa lata po Tygodniu Braterstwa. Na dzisiaj spotyka się 7 Grup Sąsiedzkich i prawdopodobnie powstaną nowe. Podzielił się też radością większego zaangażowania świeckich w liturgię Triduum Paschalnego. W najbliższym czasie przygotowują się do przeżywanego już tradycyjnie nabożeństwa majowego w Rejonach.
Natomiast z parafii archidiecezji wrocławskiej przybyli Tomek i Stefan. W ich dzieleniu czuć było ogromny entuzjazm i radość płynące z zaangażowania Program. Doświadczają otwarcia coraz większej grupy ludzi na wydarzenia, na konkretną posługę w ich parafiach. W ramach Dolnośląskiej Grupy Animacyjnej podejmują także zadania ewangelizacyjne i promujące Program w różnych środowiskach. Ostatnio gościli na spotkaniu zakonnym u księży klaretynów. Spotkali się tam z ogromnym zainteresowaniem i odpowiadali na wiele pytań zadawanych im przez kapłanów, wyjaśniając i dzieląc się własnym doświadczeniem tej drogi.
Byli też ks. Stanisław Zając i ks. Andrzej Lupa z Łęcznej. Wraz z nimi były: Ala i s. Ela. Ks. Stanisław podzielił się podejmowanymi pracami apostolskimi związanymi z Programem. Oprócz pomocy w animacji parafii realizujących Program, głosił też rekolekcje w okolicach Warszawy w Wołominie i Podkowie Leśnej. Promotorzy z Łęcznej dzielili się przygotowaniami do Pielgrzymki Parafii Realizujących Program, która w tym roku odbędzie się właśnie w Łęcznej.
Zabrakło na konwiwencji Księdza Dyrektora, który niestety ze zdrowotnymi problemami trafił do szpitala. Obecni nie zapomnieli o ks. Mirku w swoich modlitwach.
Rzut oka na zimową konwiwencję
Po dzieleniu się tym, co słychać w naszych środowiskach i po kolacji, było kolejne spotkanie, na którym grupa przypomniała sobie owoce poprzedniej konwiwencji. Wiosenna konwiwencja bowiem jest kontynuacją tej zimowej, a jednocześnie refleksją, do jakiej zaprosiła nas Grupa Światowa. W pierwszym etapie, zimą, koncentrowaliśmy się na: Słuchania Ducha w życiu. Czyniliśmy to obserwując: społeczeństwo, w którym żyjemy, dominujące w nim wartości, odkrywaliśmy wyzwania oraz przyglądaliśmy się Kościołowi, wartościom w nim dominującym, reakcjom społecznym, wyzwaniom, które przed nim stoją . Na koniec pierwszego etapu byliśmy zaproszeni, by zobaczyć jak Grupa Lokalna stawia czoła tym wyzwaniom.
Na koniec tego spotkania miała miejsce miła uroczystość. Swoje imieniny celebrował ks. Marek. Grupa złożyła mu życzenia i ofiarowała drobny prezent, a solenizant poczęstował wszystkich cukierkami i ciastem.
Drugi etap
Po refleksji nad wypracowanymi materiałami ruszyliśmy, podejmując drogę kolejnego etapu: Słuchanie Ducha w świadectwach innych.
Pomocą na tym etapie były trzy perykopy ewangeliczne: o Łazarzu i bogaczu (Łk 16,19 – 31); o sądzie Mt 25,31 – 46) i o pszenicy i kąkolu (Mt 13, 24 – 30), a także słowo z Audiencji Generalnej Papieża Franciszka z 4 stycznia 2023r. Wsłuchując się w głos świadków z Ewangelii i Papieża próbowaliśmy odczytać przesłanie tych słów i dostrzec, jakie inspiracje dostrzegamy w nich by stawić czoła obecnej sytuacji Kościoła i społeczeństwa. Szczególnie ważne wydało nam się zdanie z audiencji, które mówiło o trzech postawach Maryi: mówić niewiele, słuchać dużo i zachowywać w sercu.
Trzeci etap
W kolejnym, trzecim etapie: Słuchanie Ducha Świętego w sobie, kontynuowaliśmy naszą refleksję nad tym: W jaki sposób przeżywamy obecną sytuację Kościoła i społeczeństwa jako Grupa Promotorów. Był to czas na osobistą refleksję i słuchanie Ducha Świętego, by potem podzielić się w grupie poruszeniami, które się w nas rodziły w kontekście obecnej sytuacji Kościoła, także w tej szczególnej sytuacji śmierci Papieża Franciszka i zbliżającego się konklawe. Ten bogaty dzień zakończyła Eucharystia pod przewodnictwem ks. Dariusza Nowaka i z jego homilią oraz wspólna kolacja. Po niej opuściła nas grupa z Częstochowy. Kapłani musieli powrócić do swoich parafii.
Czwarty etap
Ostatniego dnia przyświecał nam temat : Słuchanie Ducha, który wzywa nas do służby.
Próbowaliśmy słuchać wezwań, skierowanych do nas indywidualnie, jak i do naszej Lokalnej Grupy które wyłoniły się z naszych rozważań i je nazwać. Odkryliśmy, że:
- Jesteśmy wezwani, abyśmy podejmować formację do uczenia się myślenia globalnego, tzn. mieć na uwadze cały Kościół i cały świat a polem do realizowania tych zamierzeń jest kościół lokalny i społeczeństwo, w którym GP żyje.
- Wychowywanie wszystkich wiernych do podejmowania odpowiedzialności za głoszenie Ewangelii, do misyjności.
- Nieustanne poszukiwanie sposobów do spotkania ( budowanie mostów)
- Uwrażliwianie wiernych, że parafia to dobro wspólne, miejsce wspólnego wzrastania
- Potrzeba się nam nieustannie uczyć się wchodzenia w relacje z ludźmi
- Jesteśmy wezwani do dawania świadectwa i stawania się czytelnym znakiem dla innych
- Ciągłe odkrywanie powołania ludzi świeckich i ich zadań w dziedzinie ewangelizacji.
- Potrzeba nam okazji do podejmowania refleksji na temat realizowanych przez PGP programów parafialnych i dzielnie się doświadczeniami.
- Nieustanne głoszenie zasad i wartości.
Po tym spotkaniu, na którym sformułowaliśmy powyższe wnioski udaliśmy się na niedzielną Eucharystię, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Józef Miciński. A po niej na ostatni punkt programu, którym był obiad.
Następna, jesienna, konwiwencja wodbędzie się Sulejówku.