Menu

Wyszukiwanie

Polska Grupa Promotorów jest częścią jednej międzynarodowej grupy zaangażowanej w promowanie Ruchu dla Lepszego Świata, czyli szeroko rozumianej odnowy całej rzeczywistości, w trosce o to, żeby świat coraz bardziej przypominał wspólnotę rodzinną.

Do podstawowych funkcji określających tożsamość Grupy Promotorów należy troska, aby cały Kościół był w stanie nieustannej odnowy i misji w celu budowania lepszego świata, według planu Bożego.

Apel Jasnogórski

Apel Jasnogórski

12-14 IV 2024. Częstochowa

Konwiwencja wiosenna odbyła się w tym roku w duchowej stolicy Polski – w Częstochowie.

Wzięły w niej udział 22 osoby: 15 promotorów i 7 sympatyków. Reprezentowali oni parafie realizujące Program w Częstochowie, Hrubieszowie, Krośnie, Lubszy, Łęcznej, Malborku, Oleśnicy, Szówsku oraz Promotorzy z Brzeska, Grodziska Mazowieckiego i Starokrzepic.

 

Temat konwiwencji brzmiał: Słuchanie i dialog drogą do budowania Wspólnoty Kościoła w duszpasterstwie. Odpowiedzialnymi za jej przeprowadzenie byli miejscowi promotorzy ks. Marek Szumilas i ks. Dariusz Nowak.

Dzielenie życiem

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od powitania uczestników, dzielenia życiem i ukazania celu konwiwencji. To doświadczenie pokazało, że mamy się czym dzielić, zarówno z naszych parafialnych jak i osobistych obszarów życia. Choć nie wszystko zawsze wychodzi to dostrzegamy, że i tak mamy za co dziękować Bogu.

Po kolacji kontynuowane było dzielenie życiem. Następnie ks. Marek i ks. Dariusz wprowadzili uczestników w temat konwiwencji i zaznajomieni z metodologią pracy. Na zakończenie tego spotkania każdy otrzymał zadanie domowe, które miało być wprowadzeniem do pracy następnego dnia. Był to ostatni punkt programu dnia, po którym chętni udali się na Jasną Górę, by uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim.

Sobota

Następny dzień rozpoczął się wspólną modlitwą Jutrzni z przesłaniem o. Lombardiego i śniadaniem, a po nich rozpoczęła się praca. Przedpołudniowa sesja skupiała się wokół słuchania jako podstawy dobrej komunikacji w życiu codziennym i duszpasterstwie. Obecni poznawali techniki i zasady aktywnego słuchania. Tę część poprowadził ks. Marek.

Po teorii przyszła pora na praktykę, a więc na spotkanie w trzech grupach wokół tematów związanych ze sztuką słuchania. Po przerwie na kawę nastąpiła prezentacja i podsumowanie pracy w grupach. W samo południe uczestnicy zgromadzili się na Eucharystii, aktywnie w niej uczestnicząc.

Wybór dyrekcji

Po obiedzie Promotorzy Polskiej Grupy Promotorów zebrali się, by dokonać wyboru Dyrekcji na kolejną kadencję. Ponownie dyrektorem Polskiej Grupy Promotorów został ks. Mirosław Grendus, natomiast ks. Andrzej Lupa i Józef Miciński zostali powołani na stanowiska wicedyrektorów. Po wyborach decyzja została ogłoszona wszystkim uczestnikom konwiwencji.

Dialog i PPOE

W sesji popołudniowej pochylono się nad tematem dialogu, który jest niezbędny w realizacji Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji. By przybliżyć temat ks. Dariusz przygotował kilka filmów pokazujących, co jest ważne w sztuce prowadzenia dialogu. Było to zwrócenie uwagi na praktyczne aspekty rozmowy, które mogą pomóc, by była ona owocna, informowały także jak uniknąć, bądź jak rozwiązywać konflikty.

Po wprowadzeniu uczestnicy zostali rozesłani do dwóch grup, by spróbować stosując podane informacje zmierzyć się z sytuacją konfliktową. Podczas podsumowania wyniknęła owocna rozmowa, która, jak dzielili się niektórzy z uczestników, wniosła dużo światła i pomysłów mogących posłużyć w ich parafiach.

Apel z Pasterzem Archidiecezji Częstochowskiej

Po kolacji poprowadzona została Droga Światła przygotowana przez grupę z Częstochowy pod przewodnictwem ks. Dariusza. Jeszcze raz wszyscy zatrzymali się nad wydarzeniami związanymi ze Zmartwychwstaniem Jezusa, z Jego spotkaniami z ludźmi.

Tego wieczoru także była możliwość udać się na Apel Jasnogórski. Była to dobra okazja, by zawierzyć Matce Bożej nową Dyrekcję, całą PGP i parafie realizujące Program. Po apelu cała grupa spotkała się z Arcybiskupem Częstochowskim Wacławem Depo.

Niedziela

W niedzielę dzień rozpoczęła wspólna modlitwa Jutrzni, której towarzyszyły tak aktualne dla naszej rzeczywistości refleksje o. Lombardiego, wybrane jak zawsze przez Marię Dziwiszewską. Po śniadaniu na ostatnim spotkaniu dokonano podsumowania konwiwencji, zostały przekazane także krótkie ogłoszenia.

Spotkanie zakończyła wspólna Eucharystia, a po niej obiad.

Galeria

25-28 I 2024. Nałęczów

W tym roku na konwiwencję planowania i programowania przybyło dziewięciu promotorów: z Krosna, Lublina, Łęcznej, Malborka, Warszawy i Starokrzepic oraz dwóch gości, kapłanów emerytów, którzy z ks. Markiem przybyli do uzdrowiska w Nałęczowie.

Promotorom w dotarciu na spotkanie PGP przeszkodziła choroba, a także trwająca jeszcze kolęda w parafiach oraz inne okoliczności losowe. Nie przeszkodziło to jednak przybyłym zrealizować zamierzonych celów konwiwencji, jedynie wybory dyrekcji przełożone zostały na konwiwencję wiosenną.

Galeria

Program 2024

10 XII 2023. Wspólnota Kościoła

W  drugą niedzielę Adwentu w Archikatedrze Lubelskiej, odbyło się pierwsze wydarzenie parafialne.

Jego celem było zaproszenie uczestników niedzielnej liturgii do rozważenia kwestii uczestnictwa we wspólnocie Kościoła. Ponieważ Kościół to wspólnota złożona z wszystkich ochrzczonych i każdy z nich ma w niej swoje miejsce, wierni zostali zachęceni do refleksji i rachunku sumienia z zaangażowania we wspólnotę Kościoła, a także do podziękowania wszystkim zaangażowanym w służbę Kościołowi.

Po zakończonej Mszy św. każdy mógł otrzymać indywidualne kapłańskie błogosławieństwo oraz buteleczkę z wodą święconą, potrzebną podczas wizyty duszpasterskiej. Pokropienie wodą święconą przypomina nam chrzest, który włączył nas we wspólnotę Kościoła i jest sakramentem otwierającym nam drogę do uczestnictwa w życiu Kościoła - sakramentu zbawienia.

Przyg. Monika Nowak

26 XI-3 XII 2023. Tydzień Braterstwa

Wspólnota parafialna Parafii Świętego Mikołaja w Hrubieszowie w dniach od 26 listopada do 3 grudnia 2023 roku przeżywała Tydzień Braterstwa.

Został on przygotowany przez  parafian, członków wspólnot działających przy parafii, księży wikariuszy z Księdzem Proboszczem Wiesławem Oleszkiem oraz Zespół Koordynacyjny Programu Odnowy i Ewangelizacji Parafii.

Kolejny etap programu

Tydzień Braterstwa to kolejny etap realizacji programu odnowy. Gościem i patronem tego dzieła, które zadziało się w naszej parafii był ks. Stanisław Zając, któremu już tutaj dziękujemy w szczególny sposób za prowadzenie w dniach 27-29 listopada formacji animatorów nowo powstałych Grup Sąsiedzkich, a także za głoszoną do nas naukę podczas Mszy Świętej. Zasłuchani w słowa ks. Stanisława odnaleźliśmy potwierdzenie i odpowiedź na nurtujące nas pytanie, czy warto? Czy warto się angażować, dlaczego warto, czego przez wspólną modlitwę w Grupie Sąsiedzkiej oczekuje ode mnie Pan Bóg? Jaka jest wartość modlitwy we wspólnocie? Jak mnie to będzie rozwijało? Co dobrego zadzieje się w mojej rodzinie, w moim sąsiedztwie?

Spotkania w Grupach Sąsiedzkich 

Kolejnym etapem Tygodnia Braterstwa, który odbył się w dniach 30 listopada – 2 grudnia były spotkania w Grupach Sąsiedzkich w domach naszych parafian, a prowadzone przez przygotowanych wcześniej animatorów i według konspektu pomagającego w przebiegu spotkania. Celem spotkań było zawiązanie się Grup Sąsiedzkich, wzajemne poznanie się członków, wspólna modlitwa. Z relacji osób uczestniczących w spotkaniach odbyły się one w atmosferze skupienia, czytania Pisma Świętego, modlitwy, ale też zdrowej dyskusji oraz zaufania, szacunku i przyjaźni.

Msza św. z Księdzem Biskupem

Na zakończenie Tygodnia Braterstwa w niedzielę 3 grudnia 2023 roku wszyscy członkowie Grup Sąsiedzkich wraz z animatorami uczestniczyli we Mszy Świętej o godzinie 13.00 sprawowanej przez zaproszonego do naszej parafii gościa Czcigodnego Księdza Biskupa Mariana Rojka, który skierował do wiernych słowo i udzielił błogosławieństwa wspólnocie Grup Sąsiedzkich oraz każdemu członkowi grupy sąsiedzkiej indywidualnie. Animatorzy Grup Sąsiedzkich odebrali z rąk Księdza Biskupa świecę, która zapalana podczas spotkań w grupach będzie światłem Chrystusa na drodze, którą On sam będzie nas prowadził według swojej woli. Do błogosławieństwa członkowie grup przygotowywali się z wiarą i przekonaniem, że Pan Bóg tego dnia w szczególny sposób wymaga od wiernych postawy współodpowiedzialności za siebie nawzajem i pełnego zawierzenia Jego woli.

Podziękowanie

Jako członkowie Grup Sąsiedzkich wyrażamy w imieniu całej wspólnoty parafialnej wdzięczność za dobro, które się wydarzyło podczas trwania całego Tygodnia Braterstwa, za błogosławieństwo Księdza Biskupa Mariana Rojka, Panu Bogu za każdego członka grupy, który podejmując decyzję o współtworzeniu Grupy Sąsiedzkiej wśród swoich najbliższych i sąsiadów pracuje na jeszcze większe dobro i chwałę Pana.

ks. Wiesław Oleszek

Galeria

5-17 XI 2023. Tydzień Braterstwa

Parafia pw. Maryi Matki Bożej w Jawidzu i Rokitnie zakończyła I Etap Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji, który miał na celu min. uwrażliwienie na bliźniego, otwartości i życzliwość oraz odkrycie Kościoła jako wspólnoty. Tydzień braterstwa przeżywaliśmy w dniach 5-12 listopada.

List od Metropolity Lubelskiego

Okolicznościowy List do Parafian przed rozpoczęciem Tygodnia Braterstwa skierował Metropolita Lubelski Arcybiskup Stanisław Budzik. Zachęcał w nim do wzięcia udziału w tym wydarzeniu i włączenia się w program ewangelizacyjny parafii.

W niedzielę rozpoczynającą ten tydzień, podczas każdej Mszy św. słowo Boże głosił ks. Stanisław Zając, wprowadzając nas wszystkich w tematykę Tygodnia Braterstwa i zachęcając do uczestnictwa w programie.

Spotkania dla animatorów

Przez pierwsze trzy dni od poniedziałku do środy spotykaliśmy się wszyscy na Mszach św., podczas których były głoszone kazania okolicznościowe. Po Mszach odbywały się spotkania dla animatorów, na których pod kierunkiem ks. Zająca omawialiśmy jak prowadzić spotkania Grup Sąsiedzkich.

Spotkania dla Grup Sąsiedzkich

W drugiej części tygodnia przez trzy dni od czwartku do soboty wieczorami odbywały się spotkania 13-tu Grup Sąsiedzkich, które zawiązały się w parafii. Tematy spotkań dotyczyły następujących zagadnień: Świat się zmienia i Kościół się zmienia – jaka więc czeka nas przyszłość? Jak wykorzystać zaplecze parafii do tworzenia Kościoła Braci i Sióstr? Czy minęły już czasy dobrych sąsiadów?

Msza św. z ks. Biskupem

Na zakończenie Tygodnia Braterstwa gościliśmy Jego Ekscelencję Ks. Bpa Józefa Wróbla, który skierował do nas słowo Boże, poruszając temat wspólnoty budowanej w dwóch wymiarach: wertykalnym z Bogiem i horyzontalnym z innymi braćmi i siostrami w wierze. Na zakończenie liturgii Mszy św. w Rokitnie i Jawidzu Ksiądz Biskup pobłogosławił Grupy Sąsiedzkie wraz z animatorami. Każda grupa otrzymała w darze świecę i ikonkę ze świętym, który będzie patronował wszystkim członkom tych grup.

„Jestem wdzięczny Panu Bogu”

Ks. prob. Stanisław Kryszczuk wyraził radość, że długo oczekiwany Tydzień Braterstwa (przesunięty w czasie o dwa lata z powodu pandemii koronawirusa) mógł być w końcu zrealizowany. Przygotowaniom do niego towarzyszyły różne obawy i przeszkody, ale dzięki determinacji ks. Stanisława Zająca wszystko przebiegło zgodnie z planem. – Jestem wdzięczny Panu Bogu – mówi ks. Proboszcz – że trud pracy związany z realizacją Pierwszego Etapu Programu Odnowy i Ewangelizacji Parafii przyniósł efekty w postaci powstałych Grup Sąsiedzkich jak również pogłębienia świadomości o potrzebie budowania wspólnoty Kościoła. Plany i zamierzenia dotyczące ewangelizacji parafii nie poszły na marne. Bardzo cieszy świadome i odpowiedzialne zaangażowanie animatorów w program. Grupy Sąsiedzkie prowadzone przez animatorów będą spotykały się raz w miesiącu w swoich rejonach, aby realizować program ewangelizacyjny według przygotowanych konspektów.

II Etap programu

II Etap PPOE, który rozpoczyna nasza parafia to etap ewangelizacyjny skupiający się wokół trzech tematów: Słowo Boże, Wiara, Jezus Chrystus, a jego celem jest uczenie się Ewangelii za pomocą spotkań prowadzących do Chrystusa.

Przyg. Parafia w Jawidzu

Świadectwa z Tygodnia Braterstwa i spotkań Grup Sąsiedzkich

Przed powstaniem Grup sąsiedzkich miałam obawy jak to będzie, bo to przecież coś nowego. Pierwsze spotkania u nas w domu przebiegały w duchu radości i nadziei, że będziemy się dalej spotykać. Podczas błogosławieństwa Grup sąsiedzkich przez Księdza Biskupa, wszyscy odczuwaliśmy głębokie wzruszenie. Myślę, że takie spotkania są nam potrzebne, aby dzielić się wiarą i słowem Bożym. Dziękuję Bogu za moich sąsiadów.

Ela

Tydzień Braterstwa był dla mnie czasem bardzo szczególnym. Zanim się rozpoczął miałam bardzo dużo wątpliwości, ponieważ w rejonie, w którym posługiwałam zgłosiło się niewiele osób i do końca nie wiedziałam czy można na nich liczyć. Jednak te osoby, które się zadeklarowały to jest osiem osób, okazały się bardzo sumienne i przychodziły na spotkania przez trzy dni.

Już na pierwszym spotkaniu wszystkie osoby były bardzo otwarte, dzieliły się chętnie i bardzo rzeczowo, co było dla mnie miłym zaskoczeniem. Najbardziej owocne było trzecie spotkanie, gdzie odpowiedzi były coraz bardziej obszerne, a atmosfera coraz bardziej przyjazna. Wszyscy chętnie się zgodzili na kontynuowanie spotkań.

Dziękuję również ks. biskupowi Józefowi Wróblowi, że poświęcił nam tyle czasu na zakończenie Tygodnia Braterstwa na wspólną wymianę zdań w trosce o losy parafii. Dziękuję ks. proboszczowi Stanisławowi Kryszczukowi i ks. Stanisławowi Zającowi, że do końca wspierali nas i umacniali na duchu.

Maria

Dziękuję Panu Bogu za kapłanów ks. Stanisława, naszego proboszcza i ks. Stanisława Zająca, którzy włożyli wiele trudu i mieli dużo cierpliwości, aby nas zmotywować do działania w drugim etapie Programu Odnowy i Ewangelizacji Parafii, rozpoczynającego się Tygodniem Braterstwa.

Po pierwszych trzech dniach nauk głoszonych przez ks. Zająca w Tygodniu Braterstwa minęły wszelkie moje obawy i lęki. Duch Święty wchodził do mojego serca, zabierał strach i wprowadzał pokój. Wracała wiara, a ufna modlitwa pozwalała mi pokonywać wszelkie ziemskie przeszkody i wtedy budziła się we mnie świadomość konieczności tworzenia Grup Sąsiedzkich.

Jakaż była moja radość kiedy z uśmiechem wszystkie osoby, które się deklarowały, przyszły na pierwsze spotkanie, potem drugie i trzecie. Było nas osiem osób. Podczas dzielenia się słowem Bożym, życiem, naszymi spostrzeżeniami oraz wypowiadanymi indywidualnie modlitwami wiernych, odkrywałam wielkie pokłady wiedzy religijnej w moich sąsiadach. Myślę, ze całe to spotkanie prowadziło nas do wzajemnego uświęcania się. Cieszę się, że drogą do zbawienia podążamy nie w pojedynkę lecz we wspólnocie.

Myślę, że zaniechanie tego Programu na każdym z jego etapów byłoby wielkim błędem, za który musielibyśmy kiedyś odpowiedzieć przed Panem.

Krystyna

Facebook PGP

Blog Grupy światowej

Listy do Parafian

Episkopat PL

Rosary for persecuted

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
617494